ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК № 39
Тема. Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі
Мета: закріпити знання учнів про приголосні звуки, їх вимову та написання, виробляти вміння і навички правильно вимовляти приголосні звуки, записувати їх у транскрипції; розвивати пам’ять, увагу; виховувати старанність.
Обладнання: підручник, орфоепічні словники.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Творча робота.
Завдання: записати шість слів, у яких
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником.
1) Вправи 287, 288.
2) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 130-131.
2. Орфоепічна хвилинка.
Робота над правильною вимовою шиплячих звуків.
Виконання вправ 289 (усно), 291 (усно), с. 130.
3. Зорово-слуховий диктант-взаємоперевірка.
Завдання: підкреслити слова, в яких у вимові відбувається уподібнення приголосних.
Червоно калино,
Чого
Чи світла не любиш,
До сонця не пнешся?
(І. Франко.)
4. Творча робота.
Завдання: записати слова у фонетичній транскрипції (за варіантами).
I варіант
Зцілити [с’ц’ілити]
Дьогтю [д’охт’у]
Прирісши [приер’іш:и]
Крутиться [крутиец’:а]
Розклад [росклад]
Безпечно [беиспечно]
Кігті [к’іхт’і]
II варіант
Зсунути [с:унути]
Боротьба [бород’ба]
Умиваєшся [умиевайеис’:а]
Безшумно [беиш:умно]
Розповісти [роспов’істи]
Зжалитись [ж:алиетис’]
Вогко [вохко].
5. Робота за підручником.
Вправи 292, 293.
6. Орфоепічна хвилинка.
Робота над правильною вимовою звуків [г], [г].
Вправи 294, 296 (усно).
7. Словниковий диктант.
Зчепити, стараєшся, голубка, безшумний, легкість, швидко, вокзал, сторож, діжка, казка, низький, прибігти, везти, молотьба, нагідки, косьба.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Узагальнююча бесіда.
– У яких позиціях відбувається уподібнення приголосних в українській мові?
– У яких не відбувається?
– Наведіть приклади.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 33, вправа 297.