Мета: закріпити вміння визначати час за годинником; формувати навички обчислень з використанням таблиць множення і ділення; розвивати пізнавальну активність, логічне мислення; виховувати бережливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 128, завдання 788; 789)
Завдання 788
– Прочитайте вирази, у яких остання дія додавання; віднімання.
Завдання 789
– Скільки хвилин дизайнер розмальовував одну чашку?
2. Розв’язування задач на час
1) Літак вилетів
2) Потяг вирушив уранці о 9 год 18 хв, а прибув на станцію призначення о 21 год 56 хв. Скільки часу він був у дорозі?
3) П’єса закінчилася о 10 год 50 хв вечора. Коли вона почалася, якщо тривала 3 год 30 хв?
4) Урок триває 40 хв, а перерва – 10 хв. Скільки часу тривають разом урок 1 перерва? На скільки 50 хв менше, ніж 1 год?
3. Індивідуальне опитування
Картка 1
1. Розв’яжи приклади.
2. Розв’яжи задачу.
Маса одного маленького ящика з фруктами – 4 кг, великого – 6 кг.
Чому дорівнює маса
Картка 2
1. Розв’яжи приклади.
2. Розв’яжи задачу.
Маса одного кавуна 5 кг, а однієї дині – 3 кг. Чому дорівнює маса одного кавуна і шести динь?
4. Хвилинка каліграфії (за вибором учителя)
5. Математичний диктант
– Суму чисел 8 і 16 поділити на 4.
– Число 6 помножити на різницю чисел 20 і 12.
– Різницю чисел 40 і 12 зменшити в 4 рази.
– Число 60 зменшити на добуток чисел 6 і 9.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо визначення часу за годинником, ознайомимося з табелем-календарем.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 128-130)
Завдання 790. Математичний диктант
Один учень працює біля дошки.
Завдання 791. Усне виконання завдання
– Коли магазин закрився на перерву?
– Коли він відкрився для роботи?
– Скільки часу тривала перерва?
Завдання 792. Усне виконання завдання
– Скільки часу тривають урок і перерва разом?
– На скільки урок довший за перерву?
Завдання 793. Усне виконання завдання
– Який час показує кожний годинник?
– Який час буде показувати кожен годинник через 10 хв?
Завдання 794. Робота в групах
Учні за табелем-календарем, розміщеним на форзаці, дають відповіді на запитання.
– Скільки місяців року мають 31 день?
– Який місяць року має найменшу кількість днів?
– Скільки днів триває літо? а зима?
– Як називають перший місяць зими? а весни?
– На який день тижня у цьому році припадає 1 вересня; 8 березня?
Завдання 795. Робота в парах
Учні ставлять одне одному запитання за табелем-календарем. Наприклад: “Коли твій день народження?”.
Завдання 796
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв’язують.
По 4 л 5 дер., ? л
Завдання 797. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз
– Скільки серветок вирізала кожна з них за 1 год?
– Які числові дані не використовувались при розв’язуванні задачі?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (додаток)
1. Робота над задачею
В ательє зшили 8 суконь, витрачаючи на кожну сукню по 3 м тканини. Після цього залишилося 28 м тканини. Скільки метрів тканини було в ательє?
– Складіть задачу з такими питаннями: “Скільки метрів тканини залишилося в ательє? Скільки всього зшили суконь? Скільки метрів тканини витратили на одну сукню?”
2. Коментоване виконання завдання
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) Рибалка за 5 хв зловив 1 рибину. За який час він зловить 10 рибин?
2) Троє хлопчиків йшли дорогою і знайшли 3 гривні. Скільки знайшов би кожний із них, якби йшов один?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 130, завдання 798; 799.