Води суходолу. Використання водних ресурсів

РОЗДІЛ II . МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ

ТЕМА 1. Африка

& 15. Води суходолу. Використання водних ресурсів

Пригадайте:

1. Що відносять до вод суходолу?

2. Що таке річковий басейн, вододіл, річкова система, режим річки?

3. Які великі річки Африки ви знаєте?

Річкові басейни материка. Територія Африки розподіляється між басейнами Тихого й Атлантичного океанів. Її третина належить до басейну внутрішнього стоку. Основними чинниками, що впливають на формування річкової мережі континенту, режим, живлення, характер течії річок,

є його рельєф, температура, кількість опадів, їх розподіл за сезонами. Для Африки характерний великий річний стік води. Густота річкової мережі материка неоднакова. Найгустіша річкова сітка – в екваторіальному та субекваторіальних кліматичних поясах.

Великі річки, що протікають у пустелях, беруть свій початок у вологих районах материка. У пустелях трапляються сухі русла річок – ваді, які іноді наповнюються водою після великих дощів (на карті їх показують пунктирною лінією).

Майже всі річки Африки мають дощове живлення. Вони розливаються в сезон дощів. У районах із середземноморським кліматом

паводки бувають узимку, у субекваторіальних поясах – улітку. У районі екватора річки повноводні протягом усього року. Грунтове живлення переважає в пустелях і напівпустелях.

Площа басейну Атлантичного океану значно більша за площу басейну Індійського океану. Це пояснюється геологічною будовою материка та його рельєфом – поверхня Східної Африки значно піднята.

Річки Африки, протікаючи плоскогір’ями й прорізаючи тверді кристалічні породи, утворюють численні пороги та водоспади.

Найбільші річки. Річка Ніл є найбільшою річкою Африки. Вона бере початок на півдні від екватора й несе свої води на північ, протікає через половину території Африки до Середземного моря. Тривалий час Ніл уважався найдовшою річкою земної кулі. Його довжина становить майже 6700 км. (Однак експедиція до витоків Амазонки встановила, що її протяжність перевищує 7000 км). Найдовша притока Нілу – Білий Ніл. Він починається в горах Бурунді в Екваторіальній Африці. Друга притока Нілу – Голубий Ніл – бере початок у скелястих нагір’ях Ефіопії.

Річка Конго (Заїр) (мал. 28, с. 56) – найбільша водна артерія Центральної Африки, найповноводніша річка (друга у світі після Амазонки) і друга (після Нілу) за довжиною на континенті. Її довжина (разом з Луалабою) становить майже 4320 км упадає в Атлантичний океан.

 Води суходолу. Використання водних ресурсів

Мал. 28. Річка Конго

 Води суходолу. Використання водних ресурсів

Мал. 29. Річка Замбезі

 Води суходолу. Використання водних ресурсів

Мал. 30. Водоспад Вікторія

Річка Нігер – третя за довжиною й площею річка в Західній Африці. Її довжина – 4160 км. У середній течії це рівнинна річка, а у верхній і нижній течіях у неї багато порогів і водоспадів. У Нігеру два види живлення, і тому режим річки дуже складний. Вона перетинає значні засушливі території, тому має велике значення для зрошення. З цією метою тут споруджено греблі й зрошувальні канали.

Річка Замбезі (мал. 29) починається в Замбії, впадає в Індійський океан. Її довжина – 2574 км. У середній течії річка перетинає плоскі улоговини й плоскогір’я, що їх розділяють. Її русло то розширюється, то звужується в глибоких ущелинах, утворюючи безліч порогів і водоспадів, серед яких усесвітньо відомий водоспад Вікторія (мал. 30). Місцеві жителі називають його “гуркітливим димом”. Нижче водоспаду споруджені греблі, гідроелектростанції та водосховища.

Річка Оранжева протікає в Південній Африці, Лесото та Намібії. Довжина річки становить 2200 км. Вона названа на честь Оранської династії, яка править у Нідерландах. Бере початок у Драконових горах на висоті понад 3000 м.

Озера Африки. У середній частині Африки є багато великих озер. Найбільше за площею – озеро Вікторія. Його котловина знаходиться не в западині, а в пологому прогині платформи. Тому озеро неглибоке (середня глибина – 40 м). Ураганні вітри, які часто супроводжують грози, спричинюють на озері сильні шторми.

Великі Африканські озера – це група озер у Східноафриканських розломах – озера Вікторія, Танганьїка, Альберт, Едвард, Ківу та Ньяса (мал. 21,с. 45). Найбільше серед них – озеро Танганьїка.

Його довжина перевищує 650 км, а ширина – від 50 до 80 км. Озеро знаходиться на висоті 773 м над рівнем моря. У ньому водяться гіпопотами, крокодили, багато водоплавних птахів. Тут добре розвинуте риболовство та пароплавство.

Озеро Ньяса (Малаві) має протяжність 560 км, глибину – 706 м. Північні та східні береги – круті, обривчасті, а південні й західні – пологі. Чітко виражені два кліматичні сезони: дощовий (листопад-травень) і засушливий (травень-листопад).

Озеро Чад – мілководне, безстічне реліктове озеро, знаходиться в Центральній Африці. Його площа, залежно від опадів і паводка річок, що в нього впадають, значно змінюється. У дощовий період площа озера збільшується. Береги сильно заболочені.

Озеро Ассаль – кратерне озеро в Східній Африці. Знаходиться на 155 м нижче рівня моря в Афарській низовині, це найнижча точка Африки. Солоність озера становить 35 %о.

Інші води суходолу. На території материка є великі площі боліт (Екваторіальна Африка). Вони обумовлені випаданням великої кількості опадів і рівнинним характером земної поверхні. На вершинах високих гір лежать багаторічні сніги та льодовики. В окремих районах материка є значні запаси підземних вод. У місцях виходу підземних вод утворюються оазиси.

Використання водних ресурсів. Водна проблема в Африці є однією з найгостріших. У тих місцях, де опадів мало, запаси внутрішніх вод використовують для зрошення. Важлива роль у цьому належить річкам Ніл, Нігер і Замбезі. З цією метою побудовано багато каналів. Річки материка багаті на гідроенергію. На Африку припадає п’ята частина всіх запасів гідроенергії земної кулі.

Багато рік і озер слугують водними шляхами. У річках і озерах водиться багато риби. За виловом риби в прісних водоймах Африка поступається тільки Азії.

Практична робота 3 (продовження)

Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Африки

Позначте на контурній карті, користуючись атласом.

Річки Ніл, Конго, Нігер, Замбезі, Оранжева;

озера Вікторія, Танганьїка, Ньяса, Чад;

Водопад Вікторія.

Запитання та завдання

1. Поясніть нерівномірний поділ між басейнами океанів території материка Африка.

2. Яке живлення мають річки Африки?

3. Як на річкову мережу впливає рельєф материка?

4. Чому озера групи Великих Африканських озер досить глибоководні?

5. Як населення використовує внутрішні води континенту?

6. Чому береги озера Чад на карті позначено пунктирними лініями?

Працюємо з картою та атласом

Проаналізуйте конфігурацію долин річок Африки за фізичною картою материка. Чому річки мають незвичну конфігурацію?

Сторінка дослідника

Дослідіть режим найбільших річок Африки, користуючись фізичною та кліматичною картами Африки. Як упливає клімат на режим річок?

Цікавий факт

Давні єгиптяни обожнювали річку Ніл (мал. 31). Вони приносили жертви й співали на її честь священні гімни. На північ від Каїра Ніл утворює одну з найбільших дельт у світі. Збагачена мулом земля давала по два врожаї на рік, забезпечуючи їжею жителів долини Нілу.

 Води суходолу. Використання водних ресурсів

Мал. 31. Річка Ніл


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Води суходолу. Використання водних ресурсів - Географія


Води суходолу. Використання водних ресурсів