Розділ IV ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО РИМУ
ТЕМА 2. РИМСЬКА ІМПЕРІЯ
§ 51. ЯКИМ БУЛО ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ РИМЛЯН
1. МІСТО РИМ У ЧАСИ ІМПЕРІЇ
Про які особливості міста Рима ви дізналися?
У перші століття нашої ери Рим став одним із найбільших міст Середземномор’я. У ньому на той час проживало майже мільйон мешканців. Рим потерпав від перенаселення, адже з усіх кінців імперії сюди стікався люд. Крім власне римлян, у місті можна було зустріти євреїв, сирійців, фінікійців і представників інших народів.
Економічним і політичним центром
Які зображення на ілюстрації підтверджують, що форум був економічним, політичним і культурним центром Рима?
Томас Коул. Розквіт Рима
Поблизу форуму, на Палатинському пагорбі, розташувалися розкішні імператорські палаци, на іншому пагорбі – Калітолії – величні храми римських богів.
Щоб полегшити пересування Римом, була створена спеціальна служба, яка охороняла порядок на вулицях.
2. БУДІВНИЦТВО У СТАРОДАВНЬОМУ РИМІ
Уявіть за допомогою ілюстрацій та тексту, що ви побували у Стародавньому Римі. Опишіть свої враження.
1 – у будинку знатних громадян, 2 – багатоквартирні будинки в Римі (сучасна історична реконструкція)
Місто було щільно забудоване – в одному з описів зазначалося про 46 602 багатоповерхові будинки! Крім того, у місті було багато громадських будівель, храмів.
Утім, Рим був містом контрастів. Громадські будівлі й будинки багатіїв вражали пишнотою оздоблення й такими зручностями, як водогін, каналізація, опалення тощо. Дім заможного римлянина мав внутрішній двір, де сім’я проводила свій вільний час. Зовні на стіні висів дзвіночок, за допомогою якого відвідувачі сповіщали господарю про свій прихід. Досить часто на порозі такого будинку було викладено мозаїкою слово “salve”- “будь здоровий”, а інколи – мозаїчне зображення собаки.
Більшість римлян мешкала в багатоповерхових будинках. На перших поверхах часто розміщувалися крамниці й майстерні. Утім, були і багатоквартирні будинки для незаможних верств населення. Біднота в Римі тулилася в маленьких кімнатках на верхніх дерев’яних поверхах. Збудовані швидкоруч, такі багатоповерхові будинки часто горіли або завалювались. Водогону в них не було, і мешканці верхніх поверхів змушені були спускатися вниз за кожним глеком води. Не було й каналізації, тому часом помиї виливалися з вікон прямо на вулицю.
3. ОСОБЛИВОСТІ ПОВСЯКДЕННОГО ЖИТТЯ РИМЛЯН
Порівняйте повсякденний спосіб життя римлян та греків.
Римляни зазвичай прокидалися зі сходом сонця.
Після молитви починали снідати. На сніданок римляни, як правило, їли хліб, тістечка з медом, сир, інжир, оливки. З напоїв уранці вживали воду, зрідка молоко та вино. Часто подавали фрукти. Багаті громадяни роздавали бідним їжу і гроші, сподіваючись при цьому, що ті їх підтримають під час виборів.
Після обіду римляни присвячували вільний час відпочинку та розвагам. Робота всіх установ припинялася, зачинялися храми, крамниці. Як виняток, у цей час могли відбуватися засідання сенату й суду, народні збори. Після пообіднього відпочинку римські громадяни зазвичай ішли до терм, потім – вечеряли.
В основі римського чоловічого і жіночого костюмів була туніка. Чоловіки-громадяни також носили тогу – полотно вовняної тканини, яка драпірувалась навколо тіла через ліве плече так, що руки залишалися вільними.
Одягом римської бідноти і рабів була лише туніка із грубої тканини. У негоду вдягали прості дерев’яні черевики.
Опишіть одяг давніх римлян. Порівняйте його з одягом давніх греків або єгиптян. Як ви вважаєте, чи існувала мода у Стародавньому світі?
1 -2 – давньоримський одяг;
3 – давньоримські жіночі зачіски (малюнки з підручника історії XIX ст.)
4. РОЗВАГИ МЕШКАНЦІВ РИМУ
Назвіть основні розваги римлян.
Улюбленим місцем відпочинку та розваг римлян були громадські бані – терми. Туди приходили помитися, розважитися, зайнятися гімнастикою, поспілкуватися, обмінятися міськими новинами та плітками. Молоді поети читали тут свої вірші. Деякі римляни проводили в термах цілі дні.
Крім басейнів для плавання, приміщення для відпочинку та бесіди, у термах були бібліотеки, бігові доріжки, спортивні майданчики, квітники та сади.
1 – Колізей (сучасний вигляд); 2 – 1. Кун. Скачки в римському цирку
Популярними розвагами римлян були також бої гладіаторів і перегони на колісницях. Наприкінці І ст. у Римі побудували амфітеатр, відомий у світі як Колізій.
Ця грандіозна споруда вміщувала понад 50 тисяч глядачів, які приходили подивитися на гладіаторські бої та цькування звірів. Висота Колізею – близько 48 м (це сучасний 19-поверхневий будинок). Величезні розміри споруди дозволяли одночасно битися на його арені 2 тисячам гладіаторів. Іноді тут влаштовувалися морські бої. Для цього через підземні труби арену Колізею наповнювали водою.
У підземних приміщеннях розташовувалися клітки для звірів, шпиталь для поранених. Перегони на колісницях відбувалися у Великому цирку – найбільшій споруді тогочасного Рима.
Так жив Рим – вічне місто, про яке казали: “Поки існує Рим – житиме й людство”.
Перевірте засвоєне на уроці
1. Представники яких народів мешкали в Римі?
2. Чому Рим називали містом контрастів?
3. Який одяг був основним у римлян?
4. Що таке Колізей?
5. Складіть розповідь на тему: “В гостях у римської родини”.
6. Обговоріть, чим місто Рим схоже на інші великі міста Стародавнього світу чи сучасності. У чому його особливості?
Домашнє завдання
Уявіть, що ви побували в давньому Римі, відвідали Колізей і Великий цирк. Що ви там побачили? Кого зустріли? Які ваші враження? Чи подобаються вам розваги римських громадян?