Тема: Закріплення вивченого про дзвінкі та глухі приголосні звуки
Мета: закріпити вивчене про дзвінкі та глухі приголосні звуки; розвивати орфографічну пильність; виховувати почуття прекрасного.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 72, впр. 163)
– Прочитайте
2. Словникова робота
Гра “Будь уважним”
– Відшукайте правильно написане слово.
Горизот, горизонт, горезонт.
Коредор коридо, коридор.
Презедент, президент, президет.
Асвальт, асфальт, осфальт.
Черемуха, черемха, чиремха.
3. Письмо з пам’яті
Розплела берізка коси
На веснянім вітерці,
Опустила ніжку босу
В тиху воду на ріці.
– Знайдіть слова з глухими та дзвінкими приголосними, що вимагають перевірки.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми закріпимо вивчене про дзвінкі та глухі приголосні
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Розвиток мовлення (с. 72, впр. 164)
– Розгляньте малюнок. Розкажіть, що на ньому зображено. Прочитайте довідку. Яка тема розповіді? Доберіть заголовок. Прочитайте кінцівку розповіді.
– Складіть текст за малюнком і кінцівкою, використовуючи в тексті словосполучення з довідки.
– Доберіть до слів лісова, рідна спільнокореневі. Позначте основу, корінь.
2. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
І разом понахилялись.
А тепер – як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Як метелики, літаєм
І дружно всі кружляєм.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
3. Гра “Вимовляй чітко!” (с. 73, впр. 165)
– Прочитайте речення. Повправляйтеся у вимові. Чітко вимовляйте дзвінкі й глухі приголосні звуки в кінці слів.
– Спишіть речення. Підкресліть букви, які позначають пари дзвінких і глухих приголосних. Як вони змінюють значення слів?
Завдання підвищеної складності. Доберіть самостійно слова з парними дзвінкими й глухими приголосними.
4. Творче списування (с. 73, впр. 166)
– Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
– Доберіть заголовок.
– Яка тема і мета розповіді?
– Спишіть текст, уставляючи пропущені букви. Поділіть ці слова на склади.
5. Самостійна робота
– Спишіть, вставляючи пропущені букви. Перевірте, добираючи споріднене слово, чи правильно написали букви.
СТЕ..КА ДО ШКОЛИ
Кожного ранку я поспішаю до школи лісовою сте..кою. Падають з неба ле..кі сніжинки. Шви..ко йду лісом і милуюся своїми друзями. Просто не впізнати стрункого ду..ка і красуні бері..ки. За весну і літо вони дуже підросли. А зараз стоять по обидва боки сте..ки у білих шу..ках. Чекають нової весни.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Як вимовляються дзвінкі приголосні перед глухими? Наведіть приклади.
– Як вимовляються глухі приголосні перед дзвінкими? Наведіть приклади.
– Як перевірити написання слів із сумнівними приголосними? Наведіть приклади.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 73, впр. 167. Складіть 3 речення зі сполученнями слів вправи 165 (на вибір).