ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 44. ЗВ’ЯЗОК ДІЙ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ. СКЛАДАННЯ ПРИКЛАДІВ НА ВІДНІМАННЯ ІЗ ПРИКЛАДІВ НА ДОДАВАННЯ.
ПРАВИЛО ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ДОДАНКА. РОЗПІЗНАВАННЯ ГЕОМЕТРИЧНИХ ФІГУР
Мета: розкрити взаємозв’язок між додаванням і відніманням; ознайомити учнів з правилом знаходження невідомого доданка; вчити складати приклади на віднімання із прикладів на додавання, розпізнавати геометричні фігури; розвивати увагу, мислення;
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Веселі задачі
– Каже мати-квочка:
“В мене два синочки
І чотири дочки.”
Скільки ж діток в квочки? (2 + 4)
– Три веселі киці
Грались на травиці.
Рижик теж до них прибіг.
Скільки кошенят усіх? (3 + 1)
– На полиці вісім книг.
Толя зняв одну із них.
Хто тепер сказати б міг,
Скільки на полиці книг? (8 – 1)
2. Усні вправи
– Яке наступне число до чисел 6; 7; 8?
– Попереднє до чисел 9; 10?
– Назвіть “сусідів” 4; 5.
– Де “заховалася”
– Назвіть числа від 1 до 10.
– Назвіть числа від меншого до більшого (числа записані на дошці в будь-якому порядку).
9; 10; 7; 5; 8; 4; 3; 6.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за підручником (с. 51)
Завдання 1
– Розгляньте приклади. Що однакового у цих прикладах? Що цікавого ви помітили?
– Що отримаємо, якщо від суми віднімемо перший доданок? Що отримаємо, якщо від суми віднімемо другий доданок?
Завдання 2
– Розгляньте кісточки доміно. Прочитайте приклад на додавання. Як склали приклади на віднімання?
– За зразком до кожного прикладу на додавання запишіть по 2 приклади на віднімання.
Завдання 3
– Розгляньте таблицю. Що записано у першому рядку? у другому? у третьому?
– Знайдіть невідомі числа. Як їх отримати з відомих чисел? Запишіть відповідні рівності.
– Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок.
Завдання 4
– Розгляньте малюнок. Скільки трикутників на малюнку? (6)
2. Складання й записування прикладів
– У Катрусі було 3 ляльки. На день народження їй подарували ще 2. Скільки ляльок стало в Катрусі? Складіть приклад на додавання.
3 + 2 = 5
– До цього прикладу запишіть два приклади на віднімання.
– Марина зірвала 4 яблука, а Поліна 1. Скільки яблук зірвали дівчата?
– Складіть приклад на додавання. До цього прикладу запишіть два приклади на віднімання.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з дидактичним матеріалом
– Заповніть пропуски. Розв’яжіть відповідні приклади.
2. Логічна задача
Зайчик побудував будиночок з двох кімнат. А потім з однієї кімнати зробив дві. Скільки кімнат стало у зайчика в будиночку?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Віршована задача
Три ромашки – жовтобокі,
Дві волошки синьоокі
Подарували мамі діти.
Скільки ж у букеті квітів?
– Як дізналися? Який приклад склали?
– До прикладу на додавання складіть два приклади на віднімання.
– Як знайти невідомий доданок?