ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 8. ЧИСЛО І ЦИФРА 2. ПОНЯТТЯ “ДРУГИЙ”. НАСТУПНЕ ЧИСЛО. НАПИСАННЯ ЦИФРИ 2. ПОРІВНЯННЯ ПРЕДМЕТІВ ЗА ДОВЖИНОЮ (“ДОВШИЙ – КОРОТШИЙ”)
Мета: ознайомити учнів з утворенням числа 2; сформувати поняття “другий”, “наступне число”; учити писати цифру 2, порівнювати предмети за довжиною (“довший – коротший”); формувати навички усної лічби; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.
1. Весела лічба
Олексій пішов до річки
І впіймав аж три плотвички.
Кошеня одну вхопило.
Скільки рибок залишилось?
2. Гра “Яке число пропущене?”
Учитель називає числа, пропускаючи одне з них. Діти показують пропущене число на числових віялах.
3. Усна лічба. “Ланцюжок”
Пряма і зворотна лічба: від 3 до 8; від 10 до 6; від 7 до 2; від 6 до 1.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота над загадкою
– Два кінця, два кільця, а посередині цвях. (Ножиці)
– Яке число почули в загадці? (2)
– Чого буває тільки по два? (Рук, ніг, очей,
– А ще говорять, коли речей по два – пара.
– Які пари предметів ви знаєте? (Капці, лижі, ковзани)
2. Робота за підручником (с. 14-15)
Завдання 1
1) Бесіда за малюнком.
– Хто прийшов до козенятка? Козенятко – перше, а телятко – друге. Скільки їх разом?
– Чого іще на малюнку два? (Квітів, вух у кожної тварини, ріжок, очей тощо)
– Цифрою 2 позначають число два. Воно наступне після одиниці.
2) Ознайомлення з друкованою і рукописною цифрою 2.
– На кого вона схожа?
– Пливе лебідь у ставку,
Вигнув шию він тонку,
Хвостик вгору припідняв,
Цифру 2 нам показав.
3) Робота з набірним полотном.
– В лісі білочка жила і грибок нам принесла.
А за нею їжачок, теж приніс один грибок.
– Як отримали число два?
– Число два позначається цифрою 2.
4) Робота в зошиті. Написання цифри 2.
А) Пояснення вчителя.
– Цифра 2 складається з верхнього малого напівовала, похилої і хвилястої ліній. Починають писати цифру трохи вище за центр клітини, ведуть лінію вгору, заокруглюють її у правому верхньому кутку, ведуть похилу лінію до середини нижньої сторони клітини. Потім уздовж нижньої сторони клітини пишуть хвилясту лінію (вгору, вниз, вгору).
Б) Написання цифри в повітрі.
В) Написання цифри в зошиті.
Завдання 2
– Розгляньте малюнок. До якої він казки? Розкажіть її.
– Чому їжачок переміг у змаганні?
– Розгляньте потяг. Який новий пасажир у ньому з’явився?
Завдання 3
– Назвіть усі предмети. Чого один чи одна? Чого – по двоє? Що зайве на малюнку? Чому?
Завдання 4
– Розкажіть, кого і що ви бачите на малюнку.
– А чи бачите ви, де на малюнку заховалися цифри 1? А цифри 2?
Завдання 5
– Який олівець довший – жовтий чи червоний? Який олівець найкоротший?
3. Ознайомлення з монетами вартістю 1 к., 2 к.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Домалюй дзеркальне зображення предмета”
2. Самостійна робота
Гра “Дивись не позіхай, кількість предметів і цифру правильно сполучай” (за картками)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Ми рахували? Ми писали?
– Яку цифру вивчали?