Мета: формувати в учнів уміння читати і записувати п’ятицифрові числа в межах 20 000; повторити прийоми письмового віднімання трицифрових чисел; удосконалювати вміння розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ И ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усна лічба
– Скільки всього тисяч, сотень, десятків в числах: 238 856; 71 493?
– Полічіть від 2999 до 3007; від 12 993 до 13 005.
– Назвіть “сусідів” чисел:
1999 (1998,2000);
3. Математичний диктант
– Запишіть тільки відповіді.
– Сума чисел 127 и 223.
– Різниця чисел 1000 и 250.
– У скільки разів 87 кг більше 29 кг?
– Різницю чисел 560 и 430 збільшити в 6 разів.
– Знайти половину 900.
– Знайти сьому частину суми чисел 250 и 240.
– Сторона квадрата 19 см. Чому дорівнює периметр квадрата?
– Суму чисел 44 и 56 помножити на різницю чисел 44 и 39.
– Довжина тіла ведмедя 2 м, він коротший за кита у 18 разів. Яка довжина тіла кита?
Відповіді: 350; 750; 3; 780; 450; 70; 76; 500; 36 м.
4. Робота в групах. Позмагаймось!
– Знайдіть значення
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за підручником
Завдання 217(1) (фронтально)
Завдання 217(2) (запис чисел з коментуванням)
Завдання 218
Учні пояснюють, як можна отримати число 20 000.
Лічба десятками тисяч до 100 000 та у зворотньому порядку (завдання 219)
2. Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз – присіли, другий – встали.
Всі за парти посідали.
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Письмове віднімання трицифрових чисел
Учні повторюють алгоритм письмового віднімання.
– При відніманні трицифрових чисел одиниці записують під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями. Віднімати починають з одиниць. Від однієї одиниці не можна відняти дві одиниці. Тому беремо один десяток із семи десятків. Над цифрою сім ставимо крапку. Один десяток замінимо десятьма одиницями та ще 1 одиниця, буде 11. Від 11 відняти 2 буде 9. Записуємо під одиницями. Від 6 десятків відняти 2 десятки, буде 4 десятки. Записуємо під десятками. Від 6 сотень відняти 3 сотні, буде 3 сотні. Записуємо під сотнями.
Відповідь: 349.
2. Розв’язування прикладів з коментуванням
Завдання 220 (1)
3. Самостійна робота
Діти самостійно розв’язують приклади з подальшою взаємоперевіркою в парах.
На дошці записані відповіді.
– Знайдіть “зайве” число: 380; 617; 489; 197; 389.
4. Робота над задачами
Завдання 221
Учні складають задачу за малюнком та розв’язують її.
Кіт повертався додому від озера до лісу та дорогою зустрів жабеня, яке поверталося на озеро з лісу. До місця зустрічі кіт пройшов 409 м, а жабеня про – стрибало на 68 м менше. Яка відстань від лісу до озера?
1) 409 – 68 = 341 (м) – прострибало жабеня;
2) 409 + 341 = 750 (м) – відстань від лісу до озера.
409 + (409 – 68) = 750 (м)
Завдання 222
Розв’язання задачі записується на дошці і в зошитах окремими діями.
1) 800 : 4 • 1 = 200 (кг) – першого дня;
2) 200 + 120 = 320 (кг) – другого дня;
3) 200 + 320 = 520 (кг) – першого і другого дня;
4) 800 – 520 = 280 (кг)
5. Геометричний матеріал
Завдання 223
– Скільки трикутників зображено на малюнку?
– Які сторони трикутника ABC перетинає відрізок КМ?
– Виміряйте сторони трикутника ABC та знайдіть його периметр.
АВ = 32 мм; ВС = 32 мм; АС = 30 мм
Р? АВС = 32 + 32 + 30 = 94 мм = 9 см 4 мм
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 224; 225 (с. 36).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Що було цікавого на уроці?
– Який вид роботи видався складним для вас?
– Якими будуть ваші побажання на наступний урок?