АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 126. ДІЛЕННЯ НУЛЯ НА ЧИСЛО. НЕМОЖЛИВІСТЬ ДІЛЕННЯ НА 0
Мета: ознайомити учнів із діленням нуля на число; пояснити неможливість ділення на 0; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 146-147, завдання 986; 987)
Завдання 986
– Прочитайте вирази з однаковими відповідями;
Завдання 987
– Скільки кілограмів цибулі ще треба розкласти?
2. “Бліцконтроль”
1) Познач правильний варіант значення виразу 56 : 7 + 1.
А) 9;
Б) 6;
В) 7.
2) Розв’яжи приклад, у якому невідоме ділене.
А) 64 : [ ] = 8;
Б) [ ] • 8 = 64;
В) [ ] : 8 = 8.
3) Яке з чисел не є результатом таблиці множення?
6; 12; 18; 20; 23; 30.
4) При якому значенні а рівність а • 8 = 48 буде правильною?
А) 6;
Б) 5;
В) 7.
5) Познач вираз, значення якого більше, ніж 25.
А) 83 – 9 • 4;
Б) 7 • 5 – 15;
В) 5 • 9 –
6) Порівняй: 42 : 6 [ ] 48 : 8.
А) <;
Б) >;
В) = .
7) З гаража виїхало 12 автомобілів, а залишилося – в 2 рази менше, ніж виїхало. Скільки автомобілів було у гаражі?
А) 12 + 12 : 2 = ;
Б) 12 – 12 : 2 = ?.
8) Батькові 40 років, а син у 5 разів молодший. Скільки років синові?
А) 3;
Б) 8;
В) 35.
9) Маса відра снігу 4 кг, а відра солі – в 7 разів більше. На скільки кілограмів важче відро солі, ніж відро снігу?
А) 4 • 7 – 4;
Б) 4 • 7 + 4.
3. Хвилинка каліграфії
– Запишіть три числа, кожне з яких ділиться на 3: 6; 9; 12.
4. Математичний диктант
– Добуток чисел 8 і 4 зменшити на 18.
– Добуток чисел 8 і 8 збільшити на 16.
– Різницю чисел 16 і 8 збільшити у 9 разів.
– Суму чисел 30 і 6 зменшити у 6 разів.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося із діленням нуля на число.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 147-148)
Завдання 988. Колективне опрацювання матеріалу
Учні пояснюють, як склали приклади на ділення. Ознайомлюються з висновками: при діленні нуля на будь-яке число в частці дістаємо нуль.
Запам’ятай! Ділити на нуль неможливо!
Завдання 989. Письмове виконання завдання з коментуванням правил
Завдання 990
Учні складають вирази та обчислюють їх значення.
1) Зменшуване 72, а від’ємник у 9 разів менший.
2) Ділене 63, а дільник на 54 менший.
Один учень працює біля дошки.
Завдання 991. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають приклади і пояснюють обчислення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачами
1) В Івана було кілька машинок. Коли йому подарували ще 9 машинок, то у нього їх стало 18. У скільки разів менше було машинок у Івана спочатку?
2) Школярі посадили 4 сливи, 2 яблуні, а вишень – у 9 разів більше, ніж слив і яблунь разом. Скільки всього саджанців посадили школярі?
2. Порівняння виразів
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) Завдання 992*.
Вартість трьох іграшок 80 грн. Лялька й пінгвін коштують 50 грн, а м’яч і пінгвін – 55 грн. Скільки гривень коштує кожна іграшка?
1) 50 + 55 = 105 (грн) – коштують лялька, м’яч і 2 пінгвіни;
2) 105 – 80 = 25 (грн) – коштує пінгвін;
3) 50 – 25 = 25 (грн) – коштує лялька;
4) 55 – 25 = 30 (грн) – коштує м’яч.
2) Є дві посудини місткістю в 3 л і в 5 л. Як за допомогою цих посудин налити
З водопровідного крану у відро 4 л води?
Розв’язання. Наливаємо з крану у велику посудину 5 л. Переливаємо з великої посудини в малу 3 л. Переливаємо у відро з великої посудини 2 л, що залишилися в ній. Потім повторюємо все спочатку. У відрі опиниться 2 + 2 = 4 літри води.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 147-148, завдання 993; 994.