УРОК 92
Тема. Ділення з остачею на двоцифрове число. Усне ділення круглих чисел на розрядні числа
Мета: пояснити учням ділення з остачею на двоцифрове число способом спроб; удосконалювати усне ділення круглих чисел на розрядні та вміння розв’язувати задачі на пропорційне ділення; формувати обчислювальні навички.
Обладнання: картки й таблиця для усної лічби, предметні малюнки, картки для індивідуальної роботи.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Усні обчислення
1. Усна лічба за таблицею
Гра
2. Лічба за картками
3. Розв’язання прикладів № 756
4. Завдання для опитування
– Використавши дужки, змінити порядок дій так, щоб числове значення виразу відповідало заданому.
480 + 320 : 80 : 5 = 2
120 – 3 – 200 : 100 = 16
– Восьмиметрову колоду розрізали на 2 рівні частини, а дев’ятиметрову – на 3. Частина якої колоди більша?
– Коли в бочку влили 40 л води, то заповнили п’яту її частину. Скільки літрів води вміщує бочка?
– Від числа 2 480 відняти 1/4 його.
– Знайти число, якщо 1/7 його
5. Індивідуальна робота за картками Для учнів з високим рівнем знань
1) Прочитати задачу № 760.
2) Розв’язати задачу з поясненням.
3) Знайти значення виразу (завдання 2).
Для учнів з достатнім рівнем знань
1) Прочитати задачу № 760.
2) Заповнити таблицю.
Витрати пального за 1 год. | Кількість годин | Загальна кількість пального |
До перерви Після перерви |
3) Розв’язати задачу по діях.
4) Знайти значення виразу (завдання 2).
Для учнів з середнім та початковим рівнем знань
1) Прочитати задачу № 760.
2) Розглянути таблицю.
Витрати пального за 1 год. | Кількість годин | Загальна кількість пального | |
До перерви Після перерви | Однакова |
3) Розв’язати задачу за планом:
А) Скільки всього пального витратили за 1 годину?
Б) Скільки годин працював двигун до перерви?
В) Скільки годин працював двигун після перерви?
II. Вивчення нового матеріалу
1. Ділення з остачею
– Пояснення вчителя на основі прикладів.
90 : 18 = 5 48 : 12 = 4
91 : 18 = 5 (ост. 1) 49 : 12 = 4 (ост. 1)
– Пояснення учнів ділення з остачею за вправою № 757.
2. Первинне закріплення. Вправа № 758 (останні два стовпчики – самостійно)
3. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Робота над задачею № 759 (за малюнком і коротким записом)
Маса тварини | Кількість тварин | Загальна маса | |
? | 2 | 80 кг | |
?, у 5 разів більше | 4 | ? кг |
Сильнішим учням учитель пропонує розв’язати задачу самостійно, з рештою – працює колективно.
2. Знайти значення виразу 250 – c – c – 5, якщо c = 200.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 762, 763.