Урок 89
Тема. Дієслова, що виражають незавершену та завершену дію
Мета: ознайомити учнів з новою граматичною ознакою дієслова, провести спостереження за виражальними ознаками дієслів, що означають незавершену та завершену дію, їх істотними ознаками; розвивати мовлення дітей; виховувати навички збереження життя.
Обладнання: картки із дієсловами для гри, картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Конкурс творів-фантазій “Якби птахи і звірі вміли говорити”
Діти зачитують
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Спиши. Визнач час, число дієслів.
Мов лебединий пух, паде
Дрібний сніжок спроквола.
Як збудиться – то все буде
Білесенько довкола.
(Б. Лепкий)
Картка 2
Випиши дієслова минулого часу. Визнач їх число.
Була весна, щедра, мила,
Промінням грала, сипала квітки.
Все ожило, усе загомоніло.
Зелений шум, веселая луна.
Прилинув вітер і в тісній хатині
Він про весняну волю заспівав.
У вікно заглянули від яблуні гілки,
Посипались біленькі квітки.
Картка 3
Випиши, розкриваючи дужки, спочатку
(Не)хтувати, (не)читати, (не)валити, (не)навидіти, (не)здужати, (не)відступати, (не)говорити, (не)співати, (не)вгавити, (не) заважати.
Картка 4
Спиши текст. Підкресли дієслова із – ся, добери до них початкову форму.
БІДА МОВЧИТЬ
Літали горобчики, гралися та й знайшли на смітнику три конопляні зернятка. Засперечалися. І почали битися.
Та так б’ються, та так скубуться, аж догори скачуть, аж пір’я з них летить…
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Користуючись схемою, встановіть зв’язки у реченнях.
Могутній дуб радів яскравому сонцю.
Зрадів соловейко у зеленому гаю.
– Чим схожі, а чим різняться дієслова радів і зрадів?
– Поміркуйте, яка дія закінчилася.
III. Оголошення теми й мети уроку
– То з чим сьогодні будемо знайомитись?
– А що будемо вчитися робити?
– Як ви думаєте, а дієслова майбутнього часу можуть позначати завершену дію?
– Тож давайте перевіримо.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Пошукова робота (за матеріалом вправи 99)
– Які висновки ви можете зробити з цієї вправи?
– Чи може дієслово в майбутньому часі позначати завершену дію?
– А в теперішньому?
– Звірте свої висновки із правилом на с. 54.
2. Колективне коментоване виконання вправи 100
– А чи можуть дієслова в неозначеній формі позначати завершену дію?
– Порівняйте будову дієслів неозначеної форми. Як передається завершеність дії?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Творча робота за варіантами
– З дієслів, записаних на дошці, утворити:
I варіант – всі можливі форми незавершеної дії;
II варіант – всі можливі форми завершеної дії.
Говорити, писати, читати.
Наприклад:
I варіант – говорити – говорив, заговорив, буде говорити, говоритиме.
II варіант – говорити – заговорив, заговорить.
– Чому дієслів, що виражають незавершену дію, виходить більше? (Тому що в теперішньому часі дієслово завжди виражає тільки незавершену дію.)
2. Хвилинка каліграфії
Бе бере же береже б
Береженого і Бог береже.
– Як ви розумієте цю приказку?
– А які небезпечні ситуації можуть чатувати на нас у повсякденному житті? Як їм запобігти?
– Яку дію виражає дієслово в цій приказці?
– Змініть його так, щоб воно виражало завершену дію.
3. Робота із текстом (за вправою 101)
– А як би ви діяли у такій ситуації?
– Завдання 3 виконайте самостійно.
4. Робота із словниковими словами
VI. Підсумок уроку
1. Гра “Знайди пару”
Декілька учнів отримують картки із дієсловами: летіти, злетіти, грюкати, грюкнути, малювати, змалювати, перемальовувати, перемалювати, зчищати, зчистити.
За командою вчителя вони збираються парами “незавершена дія + завершена дія”.
Учні класу перевіряють правильність виконання завдання.
– З чим ми сьогодні познайомились?
– Яку особливість мають дієслова теперішнього часу?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 54; вправа 102.