Урок 91
Тема. Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу
Мета: вдосконалювати вміння дітей розпізнавати дієслова теперішнього часу в усному і писемному мовленні, ознайомити із змінюванням дієслів за особами і числами, формувати вміння розрізняти особу і число дієслова; розвивати мовні вміння дітей; виховувати вміння бачити прекрасне у природі і захоплюватися ним, смак до художнього слова.
Обладнання: картки індивідуального опитування
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1.
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Утвори ланцюжки за зразком.
Зразок. Добувати – добував – добуває – добуватиме.
Читати, жити, думати, говорити, іти, мати.
Картка 2
Випиши з тексту дієслова теперішнього і майбутнього часу.
ПІСНЯ ПРО ПШЕНИЦЮ
Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.
Наша мати пшениченька золоту сорочку тче.
А в тій золотій сорочечці, як маля,
Буде красуватися, буде усміхатися вся земля.
Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.
Наша мати пшениченька золотий коровай пече.
А золотий коровай на столі засія –
Буде
Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають.
Картка 3
Випиши прислів’я, до складу яких входять дієслова теперішнього часу.
Золото добувають із землі, а знання – з книжок. Книга корисна, коли її читають. З книгою жити – з другом дружити. Більше думай, а менше говори. Учений іде, а неук слідом спотикається. Хто знання має, той і мур ламає. Книга вчить, як на світі жить. Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають.
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Визначення закономірності груп
Читав – читатиме…
Спав – спатиме.
Їхав – поїде.
– Яких дієслів не вистачає? Доберіть їх.
2. Вибірковий диктант
Виберіть і запишіть дієслова теперішнього часу.
На узліссі тиша, спокій.
Співає терен чорноокий,
Пломеніє глід,
Тьмяно жевріє шипшина,
Червоніє горобина,
І пишається калина,
Наче маків цвіт.
III. Оголошення теми й мети уроку
– Зверніть увагу на дошку. Розгляньте схему, визначте тему уроку.
Іменник – число, відмінок.
Прикметник – число, рід, відмінок.
Дієслова -…
– Правильно, сьогодні ми дізнаємось, як змінюються в українській мові дієслова теперішнього часу.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна творча робота
– Заповніть таблицю, змінюючи дієслово шукаю.
Я (що роблю?) ______________________________ | Ми (що робимо?) ______________________________ |
Ти (що робиш?) ______________________________ | Ви (що робите?) ______________________________ |
Він Вона (що робить?) ______________________________ Воно | Вони (що роблять?) ______________________________ |
– Давайте проаналізуємо, що змінювалось у дієслів. (Число, особа)
– Зробіть висновок. Сформулюйте його за зразком: “Ми побачили, що дієслова теперішнього часу змінюються за., а не за., як іменник і прикметник”.
2. Робота у парах за варіантами (вправа 104)
І варіант – мріяти, в’язати; ІІ варіант – водити, гоїти.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Гра “Пошук”
– Спробуйте визначити число й особу дієслів, записаних на дошці: бігає, лежать, вчити, працюєте, ріжемо.
– Чи вчилися ми це робити?
– Які будуть ваші пропозиції?
Вислухати пропозиції дітей про те, як визначити число й особу дієслова. Якщо ніхто не підкаже правильний варіант, то звернути увагу на правило на с. 57.
2. Диференційоване завдання
Учні з недостатньою підготовкою виконують вправу 106.
Сильні учні готують вправу 105.
Завдання 105(3) виконати колективно.
– Як пишеться не з дієсловами?
– Як змінюються дієслова теперішнього часу?
– Наведіть приклад дієслів 2-ї особи множини, 3-ї особи однини.
3. Творча робота (за вправою 108)
– Визначте усно число й особу дієслів, що змінювалися.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Які граматичні характеристики має дієслово?
– З дієсловами якого часу ми працювали на уроці?
– Що цікавого ми про них дізналися?
– Як визначити особу й число дієслів теперішнього часу?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VІІ. Домашнє завдання
Правило на с. 57; вправа 109, визначити число й особу дієслів теперішнього часу.