Урок 37
Тема. Другорядні члени речення. Складання речень за схемою. Навчальне аудіювання (“Рідний край”). Вимова й написання слова Батьківщина
Мета: ознайомити з поняттями члени речення, головні члени речення, другорядні члені речення; вчити знаходити в реченні його головні і другорядні члени; розвивати увагу, спостережливість, пам’ять; виховувати патріотичні почуття.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 166)
Перевірка
Крім того, вчитель вислуховує розповіді про головні члени речень, складених учнями.
– Як знайти головні члени речення?
2. Бесіда
– Складіть речення за схемами.
– Із яких членів речення вони складаються?
– А як би ви склали схему до речення: “Зацвіла в долині червона калина”?
– Чому вам це зробити важко?
3. Хвилинка чистопису
Кр иц ал калина
– Доберіть слова з цими буквосполученнями. З одним із них складіть речення і визначте в ньому головні члени.
III. Повідомлення теми й мети уроку
–
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 169)
У ході роботи над вправою вчитель дає поняття члени речення, головні члени речення, другорядні члени речення, пояснює, як їх позначати в реченні.
Колективно складається схема другого речення.
2. Доповнення опорної таблиці
V. Закріплення та систематизація знань
1. Навчальне аудіювання (вправа 167)
Орієнтовні питання
1) Де цвітуть айстри, чорнобривці, гвоздики?
А) Біля хати;
Б) у полі;
В) на городі.
2) Що росте над криницею?
А) Верба;
Б) калина;
В) горобина.
3) Хто працює в полі?
А) Дядько;
Б) дідусь;
В) батько.
Перевірка – фронтальне опитування.
Під час виконання завдання 4 підкреслити не тільки головні, а й другорядні члени речення. Скласти схему речення.
2. Словникова робота
– Прочитайте слово в рамочці на с. 80.
– Як ви розумієте його значення?
Учитель уточнює відповіді учнів і додатково розповідає про малу батьківщину, пояснює різницю між нею і Батьківщиною.
Далі учні складають звукову модель слова Батьківщина, вводять його в речення і будують схему цього речення.
3. Робота в парах (вправа 168)
Перевірка – опитування пари.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Про що ви сьогодні дізналися?
– Які слова ми називаємо головними членами речення?
– А що таке другорядні члени речення? Як їх підкреслити?
– Складіть речення за схемою:
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 170, скласти схему речення, повторити опорну таблицю “Члени речення”.