ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО У ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ
УРОК № 5
Тема. Іменник. Прикметник
Мета: повторити відоме учням про іменники й прикметники; формувати вміння школярів розпізнавати ці частини мови у реченнях, визначати їх граматичні ознаки, правильно писати відмінкові закінчення; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
ІІI. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Перевірочна бесіда.
–
– Що таке тема?
– Що таке основна думка?
– З яких частин складається текст?
3. Усний переказ тексту.
Завдання: докладно переказати текст, опрацьований на минулому уроці (два учні).
4. Робота з повторення вивченого матеріалу.
Вправа 36.
Завдання: виразно прочитати текст.
Запитання до учнів
– Чому цей текст має таку назву?
– Як ставилися здавна до сонячних жучків?
– Яку користь приносять вони сільському господарству?
– Чому їх чисельність зменшується?
– Чи можна називати цих жучків “барометром чистого повітря”? Знайдіть
5. Робота за підручником.
Вправи 37, 39.
6. Гра “Склади слово”.
Завдання I: скласти за наведеним зразком із букв одного іменника інші іменники.
Наприклад: Соловейко – соло, коло, колесо.
Ластівка, пролісок, дзвіночки.
Завдання II: скласти нові слова з перших складів першого слова, других – другого, третіх – третього.
Вода, ворота, сторона – (ворона)
Горіх, корона, горобець – (горобець)
Хомут, голодний, відважний – (холодний)
Вибіг, засолений, козацький – (високий)
– Якими частинами мови є утворені слова?
7. Робота біля дошки і в зошитах.
Завдання: виписати із тексту вправи 36 три словосполучення іменник + прикметник. Визначити рід, число, відмінок прикметника.
– Чи мають ті самі рід, число і відмінок іменники?
– Про що це свідчить? (У словосполученні іменник + прикметник обидва слова вживаються в одному й тому ж роді, числі, відмінку.)
8. Робота за підручником.
Вправи 44, 46 (письмово).
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 5, вправа 48.