Урок 3
Тема. Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання
Мета: закріплювати навичку каліграфічного письма; вчити добирати слова, близькі за значенням; розширювати лексичний запас учнів; продовжувати формувати вміння переказувати; виховувати уважність, кмітливість.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 13)
– Що, на вашу думку,
– У виділених словах назвіть звуки, охарактеризуйте їх.
– Перекажіть текст.
2. Хвилинка чистопису (вправа 14)
– Згадайте великі букви українського алфавіту. Прочитайте їх, правильно називаючи.
– Повчіться писати великі букви. Підкресліть ті, які писати було найважче.
– Прочитайте слова в рамці. Поміркуйте, чому вони об’єднані.
– Так, і слово буква, і слово літера називають письмовий знак, що позначає звук або сполучення звуків мови. Наведіть приклади звуків і відповідних букв, літер.
III. Повідомлення теми й мети
– Сьогодні будемо закріплювати вміння каліграфічно писати, вчитимемось добирати близькі за значенням слова і з’ясуємо значення слова ганок, запам’ятаємо правильну його вимову та правопис.
IV. Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1. Самостійна робота із взаємоперевіркою (вправа 15)
– У правому і лівому стовпчиках знайдіть слова, які відрізняються одним звуком.
– Запишіть слова парами і підкресліть у них різні букви. Усі слова пишіть з великої літери.
– Прочитайте слово в рамці. Скажіть, що воно означає.
– Справді, ганок – це побудова біля входу в будинок із майданчиком, на який ведуть східці. Складіть речення зі словом ганок, запишіть.
2. Робота зі скоромовкою (вправа 17)
– Вимовте кілька разів попарно приголосні звуки [р] – [л], [л] – [р].
Прочитайте скоромовку. Повторіть її кілька разів, щоразу прискорюючи темп.
– Які приголосні найчастіше трапляються в цій скоромовці?
– Скільки разів ужито голосний звук [і]? У якій літері цей звук “заховався”?
3. Фізкультхвилинка
4. Групування синонімів (вправа 16)
– Згрупуйте і запишіть однакові за значенням слова.
– Яке слово зайве? Прочитайте його ще раз і запишіть. Запам’ятайте правильну вимову й написання.
5. Робота із загадкою (вправа 18)
– Прочитайте й відгадайте загадку.
– Вимовте голосні звуки в словах-відгадках.
– Назвіть ті звуки і літери, якими ці слова різняться.
– Запишіть слова-відгадки. На яке питання відповідає кожне з них?
6. Гра “Знайдіть зайве слово”
– Знайдіть зайве слово і складіть із ним речення.
1) Юнак, хлопець, дідусь, молодик.
2) Будинок, човен, хата, дім.
3) Книга, підручник, аркуш, посібник.
4) Великий, гігантський, велетенський, новий.
5) Бігати, мотатися, чистити, гасати.
V. Підсумок уроку
– Розкажіть абетку. Запишіть кілька літер парами – велику і малу.
– Усно доберіть близькі за значенням слова до слів праця, буря.
– Запишіть слова, вимову і правопис яких ми сьогодні вивчили.
VI. Домашнє завдання з інструктажем
Повторити словникові слова; вправа 19.