Тема: Однорідні члени речення. Узагальнення вивченого за темою “Речення”
Мета: ознайомити учнів з поняттям “однорідні члени речення”; узагальнити знання про основні ознаки речення, про типи речень за метою висловлювання, про головні члени речення; виробляти вміння інтонувати речення, встановлювати зв’язок між словами в реченні; виховувати культуру писемного мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 37, впр. 72)
Учні читають речення, які вони утворили за схемами, поданими у підручнику (с. 37).
– Назвіть головні члени речення в кожному реченні.
– Які слова належать до другорядних членів речення?
2. Гра “Лінгвістичний баскетбол”
– Речення містить закінчену думку. (Так)
– За метою висловлювання речення бувають розповідні, питальні, спонукальні. (Так)
– У кінці розповідного речення ставимо знак
– Якщо в кінці речення стоїть знак питання — це речення спонукальне. (Ні)
– Звертання на письмі виділяються комами. (Так)
– Головні члени речення – це підмет і присудок. (Так)
– Слова в реченні зв’язуються за допомогою питань. (Так)
– Речення, які висловлюються з окличною інтонацією, називаються питальними. (Ні)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми узагальнимо вивчене про речення, напишемо самостійну роботу.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота за вправою 73 (с. 38)
– Прочитайте перше і друге речення.
– Назвіть у них головні й другорядні члени речення.
– Прочитайте третє речення.
– Як воно утворилося?
– Яке речення відповідає схемі, поданій у підручнику на с. 38?
– Спишіть третє речення. Підкресліть у ньому підмет і присудок.
– Яким є це речення за метою висловлювання? (Розповідним, неокличним)
2. Робота за вправою 74 (с. 38)
– Прочитайте текст.
– Що нового дізналися з тексту?
– Випишіть підкреслені словосполучення і визначте зв’язки між ними.
Підкресліть головні слова в словосполученнях.
– Прочитайте останнє речення.
– Назвіть у ньому головні і другорядні члени речення.
– Як можна назвати виділені слова?
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 38)
– Які члени речення називаються однорідними?
4. Тренувальна вправа 75 (с. 38)
– Прочитайте речення.
– За допомогою сполучників а, і об’єднайте речення так, щоб утворилися прислів’я.
5. Фізкультхвилинка
Б. Самостійна робота
1 варіант
1.Поділити текст на речення. Визначити кількість речень.
Кіт підкрався до самого тину та як плигне хотів горобця схопити а горобчик утік кіт полетів у калюжу вискочив мокрий брудний а горобці сміються над котом.
А) 4;
Б) 5;
В) 6.
2. Визначити тип кожного речення.
Чому це так жваво струмочок співає?
Сніг, наче срібло, блищить!
Любіть і оберігайте ліси.
Небо було ясне і синє.
3. Поширити речення звертанням.
Обережно поводьтеся з газовою плитою!
4. Перебудувати розповідне речення на питальне.
Перестали співати пташки у лісах.
5. Перебудувати розповідне речення на спонукальне.
Діти оберігають мурашник.
2 варіант
1. Поділити текст на речення. Визначити кількість речень.
Ходила квочка з курчатами у дворі раптом як лине дощик квочка на землю присіла, пір’ячко розчепірила й заквоктала і всі курчата залізли до неї під крилечка зарилися в її м’яке пір’ячко.
А) 4;
Б) 5;
В) 6.
2. Визначити тип кожного речення.
Чому ласкаво нам сонечко сяє?
Скільки радості в очах!
Учіться, діти!
Електрика освітлює будинки.
3. Поширити речення звертанням.
Не бавтеся сірниками!
4. Перебудувати розповідне речення на питальне.
Загорнувся у листячко їжачок.
5. Перебудувати розповідне речення на спонукальне.
Діти допомагають узимку лісовим мешканцям.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чим відрізняється речення від окремих слів?
– У кінці яких речень ставиться крапка? А знак питання?
– Які речення називаються окличними?
– Що є основою речення?
– Що таке підмет? присудок?
– Як зв’язуються між собою слова в реченні?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 38, впр. 75, 76.