Тема. Основні ознаки займенника як частини мови. Роль займенників у текстах. Узагальнення знань і вмінь з теми “Займенник”. (Вправи 256-260).
Мета. Узагальнити знання про особові займенники.
Обладнання: індивідуальні картки.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання (вправа 255).
1. Вправа “Інтерв’ю”.
– Прочитайте виразно вірш.
– Які займенники 5-ої особи однини і множини ви виписали з вірша?
– Хто може пояснити правопис прийменників із займенниками?
Прошу прокоментувати
– Які асоціації викликає у вас слово Батьківщина?
2. Робота з індивідуальними картками (3-4 учні).
Запиши слова, розкриваючи дужки. Підкресли серед них займенники.
(Зі) мною, (переді) мною, (від) тебе, (від) чинити, (без) вас,
(без) хмарний, (з) нами, (з) друзями, (з) будувати, (у) тебе, (у) рамці.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Усмішка.
– Послухайте усмішку, впізнайте займенник, назвіть його особу.
Найголовніше
Учитель. Скажи мені, Ковальчук, чого ще не було на світі сто
Учень. Літаків, ракет, автомашин, супутників, телефонів, електрики… .
Учитель. А ще чого?
Учень. Мене.
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Сьогодні ми завершуємо розділ “Займенник” і з’ясуємо невідомі для вас питання з цієї теми.
IV. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Вправа-загадка (вправа 256).
А) Рубрика “Слово про слово”.
Щедрість риса вдачі людини, щедра людина легко роздає, що має, ділиться; не скупа, не жадібна.
Далебі – справді, дійсно.
Б) Читання і відгадування загадки.
В) Виписування займенників з вірша.
– Назвіть основні ознаки займенника як частини мови.
– Визначте особу, число і відмінок виписаних займенників.
2. Вправа “Вчимось редагувати” (за вправою 257).
А) Ознайомлення з текстом.
Б) Перебудова тексту з форми однини у форму множини.
В) Запис перебудованого тексту, виділення займенників.
– Яка роль займенників у тексті?
Висновок. Займенники служать для зв’язку речень у текстах. Їх використовують замість лексичних повторів дія удосконалення текстів.
3. Конкурс на кращого редактора (за вправою 258).
А) Читання тексту, словникова робота.
Б) Самостійна робота (за доданим початком).
Перебудуйте текст, щоб розповідь велася від 3-ї особи. Запишіть перебудований текст.
Фізкультхвилинка.
4. Самостійне редагування (вправа 259).
А) Запис перебудованого тексту.
Б) Розгляд фотоілюстрації (с. 131) і складання розповіді “Я – помічник”.
5. Пояснювальний диктант.
Звернути увагу на правопис прийменників із займенниками.
Атлантичний океан
Атлантичний океан названо на честь велета Атланта. Він. як вважали давні греки, тримав на собі небосхил саме на його узбережжі.
На дні Атлантичного океану простягається найдовший на Землі гірський хребет, що розділяє дно океану на дві майже рівні частини й оперізує всю земну кулю.
По дну Атлантики тягнеться й алмазний пояс Землі. Він з’єднує Африку та Південну Америку. (60 слів)
6. Вправа “Віднови текст”.
Текст заздалегідь записаний на дошці (екрані) чи індивідуальних картках.
– Прочитайте текст, ставлячи в потрібному відмінку особові займенники, що в дужках. Визначте особу цих займенників.
Росли разом троянда і кропива. Кропива раз і каже своїй сусідці: “Дивись, як це бджілка коло (ти) кружляє: (ти) ні на хвилинку нема від неї спокою. Я дивуюся, як вистачає (ти) терпіння. Я не дозволила б цій поганій комасі пити з (я) соки. (Я) ніхто й руками не чіпає, а з (ти) й бджілка робить, що хоче. Хіба (ти) це не обходить?” (З народної творчості)
V. Підсумок уроку.
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 132, вправа 260, запитання і завдання для повторення.