Урок 33
Тема. Перевірка закінчення іменників чоловічого роду з основою на приголосний у родовому відмінку однини
Мета: ознайомити із правописом іменників чоловічого роду в родовому відмінку, вчити використовувати орфографічний словник для визначення закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини; розвивати пізнавальну активність, словниковий запас учнів; виховувати культуру мовлення.
Обладнання: малюнок вересу, орфографічні словники.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Фронтальна
– Що треба знати, щоб розрізняти давальний і місцевий відмінки?
2. Словниковий диктант
Щотижня, улітку, всередині, океан, шеренга, держава, влітку, щогодини.
– Підкресліть іменники. Визначте їх рід.
– З відмінюванням яких іменників ви вже знайомі?
– А який іменник ви ще не вмієте відмінювати?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Самостійна робота
– Спробуйте самостійно провідміняти іменник океан.
2. Проблемна ситуація
– Прочитайте форму родового відмінка слова. Чому у вас трапляються різні закінчення? (Якщо у дітей
III. Оголошення теми і мети уроку
– Яку проблему нам сьогодні треба розв’язати?
– А чого треба навчитись?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Самостійна робота із правилом
– Прочитайте правило на с. 65.
– Розкажіть, яким є шлях розв’язання нашої проблеми?
2. Природознавча хвилинка
– Прочитайте текст і вправи 127.
– Про яку рослину цей текст?
– Чи зустрічались ви з цією рослиною у нас? Чому?
– А де на території України знаходиться Поліський край?
– Із вправи 127 випишіть слова з дужок, ставлячи їх у родовому відмінку.
– А як ви визначали закінчення у родовому відмінку?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота за варіантами
Вправу 129 виконати за чотирма варіантами.
– Що ж об’єднує іменники кожного стовпчика?
2. Пошукова робота. Вправа 130
– Доведіть, що саме це слово зайве.
– А як довести, що ви не помилились із вибором закінчення родового відмінка?
3. Робота із словниковими словами
– Сьогодні на словниковому диктанті ми писали слова влітку і улітку. Що ви можете розповісти про їх написання?
– Спишіть з дошки слова, розкриваючи дужки:
(в)ночі, (в)ранці, (в)зимку.
– Чому ви записали їх саме так?
– Абсолютно правильно. Вони пишуться за тим же правилом.
– Поміркуйте, які ще слова можна включити у цю групу. (Уночі, уранці, узимку)
VI. Підсумок уроку
1. Творча робота
– Зверніть увагу на слова із вправи 131. Складіть речення з одним із слів так, щоб воно стояло у родовому відмінку.
– Що ви дізнались про родовий відмінок іменників чоловічого роду? Як правильно визначити закінчення?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
С. 65, вивчити правило; вправа 132; вивчити словникові слова.