Мета: ознайомити учнів з письмовим множенням на двоцифрове число; вчити розв’язувати задачі, нерівності; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Усні обчислення. Гра “Хто швидше?”
– Знайдіть “ланцюжок” з відповіддю 240.
– Довжина відрізка 15 см. Яка довжина 1/5 частини відрізка?
– 1/4 м – скільки це сантиметрів?
– Блокнот коштує
– Обчисліть “ланцюжки”. (Робота в групах.)
Яка група швидше “розв’яже” ланцюжок?
2. Математичний диктант
– Запишіть розв’язання задач виразами.
– У залі 9 рядів, у кожному з них сиділо по 22 глядачі. Скільки глядачів було в залі?
– В одній упаковці 20 пачок чаю. Скільки потрібно упаковок, щоб розфасувати 500 пачок чаю?
– У саду було 260 яблунь, а груш – на 180 менше. Скільки груш було в саду?
– Довжина прямокутника – 3 см, а ширина – в 12 разів більше.
– Знайти добуток чисел 160 і 3.
– Знайти частку чисел 600 і 60.
– Число 70 збільшити в 9 разів.
– Частку чисел 550 і 5 збільшити на 110.
Відповіді: 22 • 9 = 198; 500 : 20 = 25; 260 – 180 = 80; 3 • 12 = 36; 160 • 3 = 480; 600 : 60 = 10; 70 • 9 = 630; 550 : 5 + 110 = 220.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
V. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
Завдання 102 (з коментуванням)
– Знайдіть добуток чисел 26 і 34 усно.
26 • 34 = 26 • (30 + 4) = 26 • 30 + 26 • 4 = 780 + 104 = 884
– Такий спосіб знаходження добутку дуже громіздкий і незручний. Існує прийом письмового множення на двоцифрове число.
Ці обчислення можна записати так.
2. Пояснення вчителя
– Помножимо 26 на 4, дістанемо перший неповний добуток 104. Помножимо 26 на 30. Для цього досить помножити 26 на 3 і до знайденого добутку приписати нуль. Але цей нуль писати не будемо, залишимо його місце вільним, бо число одиниць 4 не зміниться, якщо додамо до нього нуль. Добуток 26 на 3 почнемо підписувати під десятками. Другий неповний добуток – 78 дес., або 780. Додамо неповні добутки, дістанемо 884. Це добуток чисел 26 і 34.
Діти самостійно читають пояснення письмового множення на двоцифрове число (завдання 103).
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Фронтальна робота
Завдання 104 (з коментуванням)
2. Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки – раз,
І навшпиньки став весь клас.
Два – присіли, руки вниз.
На сусіда не дивись.
Будем дружно ми вставати
Щоб ногам роботу дати.
Хто старався присідати –
Може вже відпочивати.
3. Робота над задачами
Завдання 105 (фронтальна робота)
Складання алгоритму розв’язання задачі.
1) Знайти вартість шоколадних цукерок.
2) Знайти вартість карамельок.
3) Знайти ціну одного кілограма карамельок.
Розв’язання
1) 68 • 12 = 816 (грн) – вартість шоколадних цукерок
2) 952 – 816 = 136 (грн) – вартість карамельок.
3) 136 : 4 = 34 (грн) – ціна одного кілограма карамельок.
Завдання 107 (самостійне розв’язування задачі з подальшою перевіркою)
Два учні працюють за дошкою.
– Яку дію обрали для розв’язання задачі? Чому?
15 • 23 = 345 (кг)
4. Розв’язування нерівностей з коментуванням (завдання 108)
Діти добирають значення букви 6, пояснюючи свій вибір.
5. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 106
Учні записують найбільше й найменше значення х, при яких нерівності будуть істинними.
6. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою в парах (завдання 109)
(30 + 20) • 5 = 250; (30 + 5) • 20 = 700; (20 + 5) • 30 = 750.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 110; 111 (с. 18).
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Для чого потрібно вміти письмово множити на двоцифрове число?