ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 5. ПОРЯДКОВА ЛІЧБА. ПОРІВНЯННЯ ПРЕДМЕТІВ (“ВИСОКИЙ – НИЗЬКИЙ”). ПІДГОТОВЧІ ВПРАВИ ДО НАПИСАННЯ ЦИФР
Мета: вчити учнів лічби у прямому та зворотному порядку, використовуючи порядкові числівники; навчати встановлювати відповідні відношення між предметами: “вищий – нижчий”; вправляти у написанні елементів цифр; виховувати акуратність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
У папуги Гоші
Було трохи грошей.
Він на них собі купив:
Чобітки, пальто і бриль,
Й парасольку на додачу.
Скільки всіх нових речей
Він повіз собі на дачу?
2. Гра “Стук-стук”
Учитель вистукує певну кількість разів, а діти викладають цю кількість на парті із паличок.
3. Гра “Не позіхай – число називай”
Лічба від 1 до 10; від 3 до 7; від 5 до 10.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Порядкова лічба
На дошці – малюнок ріпки і героїв казки.
– Посадив дід ріпку. Виросла ріпка велика-превелика. І вирішив дід викопати ріпку.
– Хто першим
– Хто – другим?
– Хто – третім? І так далі.
Учитель виставляє героїв казки. Діти рахують за вчителем: “Перший дід, друга бабця…”.
2. Робота за підручником (с. 10-11)
Завдання 1
– Кого ви бачите на малюнку? Хто ввійде в клас першим? другим? третім? останнім?
– Скільки елементів у множині учнів? дівчаток? хлопчиків? вчителів? вікон? дверей?
Завдання 2
1)Хто намальований? Куди вони йдуть? Хто прийде першим? Хто другим? Хто йде за Мальвіною? Поставте свої запитання до малюнка.
2) Напиши стільки елементів, скільки казкових героїв на малюнку.
Завдання 3
– Скільки звірят на малюнку? Назви порядковий номер кожної тварини, починаючи з козенятка. Полічи в іншому напрямку. Скільки елементів у множині чашок? ложок? тарілок? блюдець? склянок? тістечок? м’ячів? стільців? столів? Яких предметів посуду не вистачає? Скільки?
Завдання 4
Робота в зошиті. Малювання трикутників за зразком.
Завдання 5
– Яких тварин зображено? Хто високий? Хто низький? Наведіть свої приклади.
Завдання б
– Хто вищий – Василько чи Гліб? Хто найнижчий?
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Порядкова лічба “Дні тижня”
Перший – понеділок, другий, – вівторок і т. д.
2. Геометричний матеріал
На дошці – малюнок.
– Скільки трикутників?
– Скільки квадратів?
– Чого більше?
– Скільки кружечків?
– Що можна сказати про квадрати і кружечки? (Порівну)
3. Робота в зошиті
1-й ряд – намалюйте 3 квадратики.
2-й ряд – намалюйте 4 кружечки.
– Що необхідно зробити, щоб квадратиків і кружечків стало порівну?
4. Бесіда про птахів
На дошці – малюнки пташок: лелека, горобець, сорока, синичка.
– Порахуйте птахів зліва направо, а потім – справа наліво (перший – лелека, другий – горобець…)
Висновок. Кількість предметів не залежить від напрямку лічби. Якщо напрямок лічби не вказаний, то рахують зліва направо.
– Діти, а які з цих птахів відлітають в теплі краї? (Лелека)
– Скільки лелек на малюнку? (Один)
– А на якому місці він стоїть, якщо рахувати зліва направо? (На першому)
– Які птахи залишаються зимувати? Назвіть їх.
5. Гра “На гостину до ведмедика”
Учитель виставляє на дошці малюнки тварин, різних за зростом.
– Хто прийшов у гості першим?
– Хто – другим?
– Хто – третім?
– Скільки всього тварин?
– Хто з них найвищий?
– Хто з них найнижчий?
– Назвіть тварин від найвищої до найнижчої.
– Між якими тваринами стоїть білочка?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Ми рахували? (Так!)
– Ми писали? (Так!)
– Ми грали? (Так!)