Мета: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 7; формувати вміння використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач і прикладів; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння працювати самостійно; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Назвіть значення виразів (с. 31, завдання 205).
– Зачитайте відповідь до задачі (с. 31, завдання 206).
2. Гра “Хто швидше?”
3. Розв’язування
– На 3 однакових аркушах – 24 малюнки. Скільки малюнків на 6 таких аркушах?
– В 4 однакових пляшках – 8 л квасу. Скільки літрів квасу в 5 таких пляшках?
– У 5 ящиках – 50 кг слив. Скільки кілограмів слив у 3 таких ящиках?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над задачами на зведення до одиниці, напишемо самостійну роботу.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 37, завдання 208)
– З кожного прикладу на множення та його значення складіть рівність на ділення на число 7.
2. Робота за таблицями множення і ділення
– Прочитайте таблицю множення і ділення на 7.
– Поясніть, як одержали результати.
3. Тренувальна вправа (с. 31, завдання 209)
– Розкажіть з пам’яті таблицю множення і ділення числа 7.
– Як перевірити, що 28 : 7 = 4?
4. Розв’язування прикладів з коментуванням (с. 31, завдання 210).
Фізкультхвилинка
7 • 2 = 14 – Зайчики бояться, | (Прикласти тремтячі руки до грудей, підняти плечі вгору.) |
7 • 3 = 21 – бо уже кілька годин тому | (Показати правою рукою “годинник” на зап’ясті лівої руки.) |
7 • 4 = 28 – у густому лісі | (Руки підняти вгору і розвести від середини в різні сторони.) |
7 • 5 = 35 – хтось зумів їх налякати. | (Прикласти тремтячі руки до грудей, підняти плечі вгору.) |
7 • 6 = 42 – Йде обертом голова! | (Круговірухи головою вправо і вліво.) |
7 • 7 = 49 – Вовки виють в нетрях. | (Руки в боки, голівки тягнути вперед, вгору.) |
7 • 8 = 56 – Вовчик зайчика не з’їсть! | (Руки зігнуті над головою, присісти, встати і заперечливо помахати вказівним пальчиком правої руки.) |
7 • 9 = 63 – Зайчик може утекти, | (Руки в боки, біг на місці.) |
7 • 10 = 70 – як не буде пустувати. Усі зайчата втікають, Учні тихенько за парти сідають. | (Стати струнко біля парти.) |
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею на спосіб зведення до одиниці (с. 32, завдання 211)
Аналіз задачі. Складання короткої умови.
6 годин – 42 л
8 годин – ?
– Запишіть розв’язання задачі.
Сильніші учні записують розв’язання виразом: 42 : 6 • 8 = 56 (л).
Усі решта учнів – по діях під керівництвом учителя.
1) 42 : 6 = 7 (л) – за 1 годину;
2) 7 • 8 = 56 (л) – за 8 годин.
Відповідь: 56 л пального витратить цей трактор за 8 годин роботи.
2. Гра “Знайдіть зайву фігуру”
– Яку фігуру позначено зайвим числом?
3. Самостійна робота (додаток)
1 варіант
1) Порівняйте вирази.
2) Розв’яжіть задачу.
Для консервування мама купила 42 кг огірків, а для салату – на 35 кг менше. У скільки разів більше мама купила огірків для консервування, ніж для салату?
2 варіант
1) Порівняйте вирази.
2) Розв’яжіть задачу.
У відрі 35 помідорів, а у мисці – у 7 разів менше. На скільки менше помідорів у мисці, ніж у відрі?
4. Для кмітливих (с. 32)
А) Завдання 212.
Відповідь: 28 днів, лютий.
Б) Завдання 213.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які таблиці множення, ділення повторили на уроці?
– Яке завдання здалося легким? У чому ви зазнали труднощів?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 32, завдання 214; 215.