Мета: формувати вміння розв’язувати задачі на спосіб зведення до одиниці; закріпити навички табличного множення і ділення на 8; навчати використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач і прикладів; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, математичне мовлення; виховувати самостійність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Ерудит”
– Що таке бамбук?
– Обчисліть приклади та знайдіть правильну відповідь.
– Дерево, якщо відповідь дорівнює 60.
– Кущ, якщо відповідь дорівнює 70.
– Трава, якщо відповідь дорівнює 50.
3. Запис виразів та знаходження їх значень
– Ділене 56, дільник є різницею чисел 14 і 7.
– Зменшуване виражене добутком чисел 7 і 9, від’ємник 8.
– Ділене виражене сумою чисел 15 і 48, дільник 7.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми закріпимо знання таблиці множення і ділення на 8; навчимося використовувати знання таблиці під час розв’язування задач і прикладів.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (c. 37,
– Замініть додавання множенням.
– Знайдіть добуток та складіть рівність з діленням на 8.
8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8
2. Робота за таблицею множення і ділення чисел на 8 (с. 37, завдання 265)
– Прочитайте таблицю множення на 8.
– Яким правилом користувалися, коли складали таблицю? (Від перестановки множників добуток не зміниться.)
– Письмово складіть таблицю ділення на 8.
– Яким правилом користувалися, коли складали таблицю? (Якщо добуток розділити на один з множників, то отримаємо другий множник.)
3. Тренувальна вправа (с. 38, завдання 266)
– Розв’яжіть приклади з коментуванням, користуючись таблицями.
4. Робота над задачею (с. 38, завдання 268)
– Прочитайте задачу.
– Розгляньте схему задачі.
– Складіть план розв’язання задачі.
– Розв’яжіть задачу окремими діями.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 38, завдання 269)
Аналіз умови задачі.
5 ігр.- 30 грн
? – 18 грн
– Скільки заплатили за 5 іграшок?
– Як дізнатися, скільки коштує 1 іграшка? (30 : 5 = 6 (грн))
– А якщо у вас 18 грн, скільки іграшок ви зможете купити? (3 іграшки, тому що 18 : 6 = 3.)
– Запишіть розв’язання задачі по діях, а потім – виразом. (18 : (30 : 5) = 3))
2. Творча робота над задачею
– Складіть обернену задачу та розв’яжіть її.
5 ігр. – 30 грн
3 ігр. – ?
30 : 5 • 3 = 18 (грн)
3. Самостійна робота
1 варіант | 2 варіант |
7 дм – 7 см | 8 дм – 8 см |
64 см : 8 | 8 см • 6 |
5 дм 6 см + 4 см | 4 дм 7 см + 3 см |
4. Робота над задачею (с. 38, завдання 267)
Самостійний запис розв’язання задачі з наступною перевіркою.
8 • 9 – 30 = 42 (кг)
5. Завдання з логічним навантаженням (с. 38, завдання 270)
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
– Над чим працювали на уроці?
– Що нового дізналися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 38, завдання 271; 272.