Мета: вчити учнів добирати до поданого прислівника синоніми й антоніми; розвивати мислення, мовлення; виховувати позитивне ставлення до навчання.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів’ями
– Поясніть за допомогою прислівника зміст прислів’їв та приказок.
У Петрівку день – рік. (Довго)
Восени ложка води, а цебер грязі. (Брудно, мокро)
Зимою сонце світить, та не гріє. (Холодно)
2. Гра “Зайве” слово”
Уголос, уважний, вранці, угору.
Чесно, охайно,
– Розберіть за будовою слово чесно.
3. Каліграфічна хвилинка
Вр ран нц ці вранці
– Доберіть споріднений прислівник. Спишіть речення. Встановіть зв’язок між словами.
Уранці на болотах галасливе птаство лаштується у вирій.
– Відтворіть і запишіть вірш.
Позлітались гороб’ята.
Потім стали під вікном,
Рано-вранці біля хати
Мов поклони, б’ють чолом.
Н. Калюжна
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про прислівники-синоніми і прислівники-антоніми.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження
– Прочитайте прислівники парами. Що ви помітили?
Гарно | Добре |
Недалеко | Близько |
Колись | Інколи |
Дуже | Надто |
Незабаром | Скоро |
Швидко | Хутко |
– Серед прислівників є слова, близькі за значенням,- синоніми. Наприклад: навколо і навкруги, гарно і чудово, старанно і ретельно.
– Прочитайте прислів’я та приказки, поясніть. Прислівники з протилежним значенням випишіть парами.
Улітку пісні співаєш, взимку сльози проливаєш. Гарно щебече, та погано слухати. Не йдеш уперед – ідеш назад. Легко про це говорити, та важко зробити. На рідній землі тепло вдень і вночі. Терпіти важко, та пам’ятати легко.
– Серед прислівників є слова, протилежні за значенням, – антоніми. Наприклад: унизу – угорі, рано – пізно, весело – сумно.
2. Первинне закріплення
Гра “Добери антонім”
Вчора –
Взимку –
Зранку –
Низько –
Спереду –
Швидко –
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– Доберіть антоніми до прислівників за зразком.
Активно – пасивно; багато, близько, брудно, важко, весело, високо, гарно, жваво, ззаду, корисно, шкідливо, легко, ласкаво, ліворуч, мало, мокро, м’яко, наліво, погано, тепло.
2. Робота в групах
– З’єднайте пари слів, у яких прислівники є антонімами.
Допоможу тепер – | Дивитися сумно. |
Розмовляти весело – | Повернувся звідти. |
Летить високо – | Сідає низько. |
Працює вдень – | Читає тихо. |
Знаходиться далеко – | Відпочиває вночі. |
Пішов туди – | Відпочину потім. |
Співає голосно – | Мешкає близько. |
Приїхав учора – | Прийшов сьогодні. |
– Замініть вислови синонімічними прислівниками.
Лягти разом з курами – (рано);
Надворі, хоч в око стрельни – (темно);
Працює, як сонна муха – (повільно).
– Доповніть прислів’я.
Восени багач, а… прохач.
Гірко поробиш, … з’їж.
Краще на п’ять хвилин раніше, ніж на одну хвилину….
Далі положиш – … знайдеш.
– Запишіть речення, замінивши виділені прислівники синонімами.
Він прокидається ані світ, ані зоря.
Завдання виконує п’яте через десяте.
Працює, як сонна муха.
Як сніг на голову, у щоденнику з’явилися погані оцінки.
3. Розгадування кросворда “Антоніми”
– Заповніть клітинки антонімами до слів:
1. рано;
2. косо;
3. голосно;
4. весело;
5. важко;
6. слабко ;
7. легко;
8. грубо;
9. брудно;
10. рівно.
Відповіді: пізно, рівно, тихо, сумно, легко, міцно, важко, ніжно, чисто, криво.
4. Самостійна робота.
– Спишіть прислів’я, доберіть прислівник за змістом.
… знання добувати, зате… носити. Дим видно…, а вогонь….
(Вдень, тяжко, вночі, легко)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яка частина мови називається прислівником?
– Доведіть, що це незмінна частина мови.
– Назвіть прислівники-синоніми. Яку роль відіграють синоніми у мовленні?
– Назвіть прислівники-антоніми. Яку роль відіграють антоніми у мовленні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ