Урок 9
Тема. Роздільне написання слів у реченнях. Складання розповіді за малюнком. Вимова й правопис слів завдання, ведмідь
Мета: повторити й вдосконалити знання про будову речення; закріплювати вміння починати писати речення з великої букви; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність і старанність у роботі.
Обладнання: предметні малюнки ведмедя, помідорів, цибулі.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа
– Чому лебеді тривожно курликали? Знайдіть відповідь у тексті і розкажіть про це своїми словами.
– Як ви поділили виділені слова для переносу? Прочитайте.
– Яке речення, на вашу думку, відповідає даній схемі? Прочитайте, що ви записали.
2. Хвилинка чистопису
Б щ ень низенька
– Доберіть слова з цими буквосполученнями і буквою. (Борис, Богдан; бризки, сизий; маленький, ненька, жовтень)
– Усно складіть з одним із них речення. Письмово побудуйте його схему.
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми закріпимо знання про будову речення: учитимемось будувати
IV. Повторення і закріплення вивченого
1. Розвиток зв’язного мовлення (вправа 40)
– Розгляньте малюнок і розкажіть, що на ньому зображено.
– Виразно прочитайте запитання й усно дайте відповіді.
– До складеної розповіді доберіть заголовок і запишіть.
– Записуючи розповідь, користуйтесь запитаннями.
– Як ви допомагаєте своїм батькам? Чи є у вас домашні обов’язки? Чи завжди ви їх виконуєте? Розкажіть.
2. Робота парами (вправа 41)
– Вимовте перше злиття звуків у кожному слові та відгадайте назви двох овочів:
1) поле, місяць, дорога, риба;
2) цифра, булка, лялька.
– Запишіть слова-відгадки. Усно складіть з ними речення. Порівняйте складені вами речення.
– Спробуйте самі скласти таку загадку. (Мама, шило, насос – машина; липа, молоко, нива – лимони.)
3. Фізкультхвилинка
4. Самостійна робота (вправа 42)
– Розгляньте малюнок і прочитайте речення.
– Складіть речення за схемою:
– Запишіть спочатку подані речення, а потім – складене самостійно.
5. Словникова робота
Учитель показує предметний малюнок ведмедя.
– Хто це? Прочитайте це слово в рамці на с. 21, запишіть і запам’ятайте.
– Усно складіть із ними речення.
– Скільки слів у цьому реченні? Складіть його схему.
– Яке ще слово записане в рамці на с. 21? Прочитайте його і запишіть у зошит.
– Це слово ви чуєте щодня по кілька разів. Адже майже кожен урок закінчується словами: “Відкрийте підручники і запишіть домашнє завдання”. Сьогодні ми порушимо цю традицію, бо урок іще не закінчується, але завдання ми запишемо.
V. Домашнє завдання з інструктажем
Відповісти на запитання й виконати завдання для повторення на с. 11, вправа 43.
VI. Підсумок уроку
– З чого складається речення?
– Як пишуться слова в реченні?
– З якої літери починаємо кожне речення?
– Продиктуйте по складах, як ви напишете слова ведмідь і завдання.
– Будьте завжди розумними і добрими!