Розв’язування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин

Урок 39

Тема. Розв’язування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин

Мета уроку: формування вмінь учнів застосовувати означення та ознаку перпендикулярності площин до розв’язування задач.

Обладнання: стереометричний набір.

Хід уроку

Фронтальна бесіда за контрольними запитаннями № 11-12 та пе­ревірка виконання задач № 59 (2; 4; 6), 60.

Розв’язання задачі № 59 (напівусне)

Перпендикулярні площини? і? перетинаються по прямій m, точ­ка А належить площині?, точка В – площині?. Точки А і В не лежать

на прямій m. Із точок А і В проведено перпендикуляри AD і ВС до пря­мої m, причому точки С і D лежать на прямій т і не збігаються. Ука­жіть, які з наведених тверджень правильні, а які – неправильні:

А) АС Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин?;

Б) трикутник BCD – прямокутний;

В) АВ2 = AD2 – CD2 + СВ2;

Г) якщо АС = 1 см, ВС = 2 см, то АВ =  Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин cm.

Відповідь.  Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин см.

Розв’язування задач

1. Задача № 58* (с. 39).

Нехай? Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин?, ? і? перетинаються по прямій с, а Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин?, a Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площинС. Дове­демо, що? Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин? (рис.

221). Прямі а і с перетинаються в точці С. Проведе­мо в площині? через точку С пряму b Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площинС. Через прямі а і b проводимо площину?, с Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площинА (за умовою), b Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площинС (за побудовою), тому с Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин?, ? Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин?, отже, а Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площинB (за означенням перпендикулярних площин), а Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площинB, а Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площинС отже, а Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин?.

 Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин

2. Задача.

Якщо дві площини, що перетинаються, перпендикулярні до тре­тьої площини, то пряма їх перетину перпендикулярна до тієї ж пло­щини.

Нехай? Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин?, ? Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин?, АВ – пряма перетину? і?. Доведемо, що АВ Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин? (рис. 222). Припустимо, що АВ не перпендикулярна до пло­щини?. Опустимо з точки А в площинах? і? перпендикуляри до прямих а і b – прямих перетину площин? і? з площиною? відпо­відно: AM Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площинА, AN Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площинB. Тоді AM Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин?, AN Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин? (із задачі № 58). Отже, з точки А, яка лежить поза площиною?, проведено дві різні прямі AM і AN, перпендикулярні до площини?, що неможливо. Таким чи­ном припущення неправильне, отже, АВ Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин?.

 Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин

3. Задачі № 57, 62 (с. 38-39).

III. Домашнє завдання

§ 3, п. 20; контрольні запитання № 11-12; задача № 56 (с. 38).

IV. Підведення підсумку уроку

Запитання до класу

1) Як розташована пряма, яка лежить в одній із двох перпендикулярних площин і перпендикулярна до лінії перетину цих площин, відносно другої площини?

2) Як розташована лінія перетину двох площин, які перпендикулярні, віднос­но третьої площини, що перетинає їх по перпендикулярних прямих?

3) ABCD – квадрат, SA Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин(АВС) (рис. 223).

 Розвязування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин

Запишіть площини, які перпендикулярні:

А) до площини SAB;

Б) до площини SAD;

В) до площини SBC;

Г) до площини АВС;

Д) до площин SAB і АВС.

Відповідь, а) (АВС) і (SAD);

Б) (SAB) і (АВС);

В) (SAB);

Г) (SAB), (SAC), (SAD);

Д) (SAD).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


Розв’язування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин - Плани-конспекти уроків по математиці


Розв’язування задач на застосування ознаки перпендикулярності площин