Мета: навчити учнів складати речення; розвивати зв’язне мовлення учнів, збагачувати, уточнювати словник; удосконалювати навички списування з рукописного та друкованого шрифту; виховувати старанність та охайність під час письма.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Повідомлення теми та мети уроку
2. Мовні ігри
1) Гра “Який склад загубився?”.
Наприклад: дівчин[ ], хлоп[ ], ді[ ], де[ ]во, со[ ]ка.
2) Гра “Плутанка”.
– Складіть правильно слова і запишіть. (Наприклад: ронаво –
Лібка –
Еосл –
Єазць –
Овкв –
Авод –
Рооска –
3. Повторення правил сидіння за партою під час письма
4. Закріплення навичок письма вивчених букв
Письмо малих букв, які мають овал і допоміжні елементи: о, а, б, ю, ф.
5. Словникова робота
Ворота, годинник.
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 75)
1. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ
Завдання 1
– Напишіть каліграфічно:
М м мова українська
Мова нашого народу – українська.
2. Виконання письмових вправ
Завдання 2
– Прочитайте. Поєднайте частини
Знаєш – кажи, як нічого казати.
Не соромно мовчати, кожному приємне.
Слово чемне не знаєш – мовчи.
– Скажіть, у яких випадках можна вживати ці прислів’я?
– Які інші прислів’я про слово і мову ви знаєте?
– Птицю пізнають по пір’ю, а людину по мові.
– Більше діла – менше слів.
– Будь господарем своєму слову.
– Слово – не горобець, вилетить – не спіймаєш.
– Від красних слів язик не відсохне.
– Від теплого слова і лід розмерзається.
Завдання 3
– З окремих слів складіть і запишіть речення.
Любити вчителька рідну вчить нас мову
– Поцікавтеся, як склали це речення інші учні.
– Про кого йдеться в цьому реченні?
Завдання 4
– Попрацюйте в парах. Складіть і запишіть речення за поданим початком: Наша мова – …
3. Мовленнєва діяльність
Завдання 5
– Побудуйте у зошиті пірамідку. Почніть зі слова мова. Додавайте щоразу нове слово, щоб утворилося речення.
Наприклад: Сонечко. Сяє сонечко. У небі сяє сонечко.
Фізкультхвилинка
IV. ПОВТОРЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Відновлення речення. Усний звуко-буквений аналіз слів трактор, акваріум
– трактора. Ми коло
– акваріума Коло сів Лесик.
2. Письмо під диктовку слів, речень
Пенал, лимон, бабуся, азбука, ведмідь, яблуко, диван.
Над озером зорі. Ліза пасла козу Зірку. Дід розказував казки.
3. Списування з друкованого шрифту
“Післябуквар” (с. 14).
Завдання 2
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчалися на уроці?
– Яке завдання здалося складним?
– Яке – найцікавішим?