Мета: ознайомити учнів з таблицею ділення на 7; удосконалювати вміння розв’язувати задачі; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, пізнавальний інтерес, творчі здібності; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 136, завдання 844; 845)
Завдання 844
– Прочитайте порядок дій і розв’язання виразу.
Завдання 845
– Скільки разом горобців?
2. Гра “Досвідчений грибник”
– Хто з вас ходив у ліс по гриби?
–
На дошці – таблиця “їстівні і отруйні гриби”.
– Чим небезпечні отруйні гриби?
– Ми сьогодні на нашій математичній галявинці теж збиратимемо гриби. А щоб у ваш кошик не потрапили мухомори, поганки або несправжні опеньки, збирайте лише ті грибки, на яких написані відповіді таблиці множення числа 7.
На дошці розташовані “грибки”, учні знімають їстівні гриби з правильною відповіддю, називають приклад, якому відповідає відповідь, і кладуть грибок до кошика.
3.
– Різницю чисел 73 і 66 помножити на число 6.
– Від числа 80 відняти частку чисел 42 і 6.
– Суму чисел 37 і 23 розділити на добуток 2 і 3.
4. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
14; 21; 28; …; …; 49; …; 63.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми складемо таблицю ділення на 7.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 136-137)
Завдання 846. Колективне опрацювання матеріалу
Учні пояснюють, як склали таблицю ділення на число 7. Читають хором таблицю ділення на число 7, в якій закриті відповіді.
– Яке число потрібно поділити на 7, щоб отримати 2?
– Яке число потрібно поділити на 7, щоб отримати 8? 3? 7? 4? 6? 5?
Завдання 847
Учні читають вираз 28 : 7 = 4 по-різному. Пояснюють, на що вказують числа 28; 7; 4.
Завдання 848. Коментоване розв’язування завдання
Учні записують множину чисел, що діляться на 7.
Клас
Завдання 849. Письмове виконання завдання з опорою на таблицю множення числа 7
Завдання 850
Самостійний запис розв’язання задачі.
Завдання 851
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі учні складають план розв’язування.
1) Яке друге число?
2) У скільки разів друге число більше від першого?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання виразом ((7 + 42) : 7 = 7 (р.)).
Решта учнів під керівництвом учителя розглядають план розв’язання і визначають дії.
Завдання 852
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Математичний диктант
– Яке число потрібно поділити на 6, щоб отримати 7?
– Яке число в 7 разів менше 49?
– Перший множник 5, другий невідомий, добуток 35. Чому дорівнює другий множник?
– У скільки разів 63 більше від 7?
– На яке число потрібно розділити 54, щоб отримати 9?
– Назвіть усі числа, на які ділиться число 18.
– Назвіть декілька чисел, які при множенні дають 24.
Відповіді: 42; 7; 7; 9; 6; 1, 2, 3, 6, 9,18; 1 і 24, 6 і 4, 3 і 8.
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв’язування логічних задач
– Василько з’їв на дві пампушки більше Миколки і на дві пампушки менше Олі. Разом вони з’їли 12 пампушок. Скільки з’їв кожен?
Розв’язання
1) Скільки з’їли б діти, якби Василько з’їв стільки, скільки Миколка? (12 – 2 = 10)
2) На скільки Оля з’їла більше Миколки? (2 + 2 = 4)
3) Скільки з’їли б діти, якби і Оля, і Василько з’їли кожний стільки, скільки Миколка? (10 – 4 = 6)
4) Скільки з’їв Миколка? (6 : 3 = 2) І так далі.
Відповідь: 2; 4 і 6.
– Число 8 можна розкласти на два доданки по-різному. Яка пара таких доданків при множенні дає найбільший добуток? (4 і 4)
Міркування записуються у вигляді таблиці.
Склад числа 8 | 1 і 7 | 2 і 6 | 3 і 5 | 4 і 4 |
Добуток | 1 • 7 = 7 | 2 • 6 = 12 | 3 • 5 = 15 | 4 • 4 = 16 |
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 137, завдання 853; 854.