Урок 12
Тема. Тематичне оцінювання № 1
Мета уроку: перевірка навчальних досягнень учнів з тем “Вступ до стереометрії” та “Взаємне розміщення прямих у просторі”.
Хід уроку
Тематичне оцінювання № 1 можна провести, враховуючи результати виконання самостійної роботи на уроці № 6 та результати контрольної роботи.
1. Тематична контрольна робота № 1
Варіант А
Варіант 1
1. Дано пряму а і точку А, яка не лежить на ній. Скільки можна провести через точку А: а) площин, які містять пряму а; б) прямих, які перетинають
2. Доведіть, що пряма с, яка перетинає дві дані паралельні прямі а і b, лежить з ними в одній площині. (3 бали)
3. Через кінець А відрізка АВ проведено площину. Через кінець В і точку С цього відрізка проведено паралельні прямі, які перетинають площину в точках В1 і С1. Знайдіть довжину відрізка СС1, якщо ВВ1 = a, AC : BC = m : n. (3 бали).
4. Доведіть, що діагоналі AC1 і? D1 куба ABCDA1B1C1D1 перетинаються і точкою перетину діляться пополам. (3 бали)
1. Дано пряму a і точку А на ній. Скільки можна провести через точку А: а) площин, які містять пряму а; б) прямих, які паралельні прямій а? (3 бали)
2. Прямі а
3. Через кінець А відрізка АВ проведено площину. Через кінець В і точку С цього відрізка проведено паралельні прямі, які перетинають площину в точках B1 і С1. Знайдіть довжину відрізка СС1, якщо ВВ1 = а, АВ : АС = m : n. (3 бали)
4. В тетраедрі SABC, всі ребра якого рівні, точки?, ?, К, L – середини ребер AS, BS, BC, AC відповідно. Доведіть, що прямі МК і NL перетинаються під прямим кутом. (3 бали)
1. Дано три точки А, В, С, які не лежать на одній прямій. Скільки можна провести: а) площин через точки А, В, С; б) прямих, які проходять через точку А і паралельні прямій BC? (3 бали)
2. Пряму а перетинають прямі b і с, причому b || с. Доведіть, що прямі а, b, с лежать в одній площині, (3 бали)
3. Через кінець А відрізка АВ проведено площину. Через кінець В і точку С цього відрізка проведено паралельні прямі, які перетинають площину в точках В1 і С1. Знайдіть довжину відрізка ВВ1, якщо АВ = a, AC : CC1 = m : n. (3 бали)
4. Точки S, А, В, С не лежать в одній площині, точки?, ?, К, L – середини відрізків AS, BS, BC, AC відповідно. Доведіть, що відрізки МК і NL перетинаються і точкою перетину діляться пополам. (3 бали)
Варіант 4
1. Дано три точки А, В, С, які лежать на одній прямій. Скільки можна провести: а) площин через точки А, В, С; б) прямих через точку В, які паралельні прямій АС? (3 бали)
2. Прямі а і b паралельні, пряма с перетинає пряму а, але не перетинає пряму b. Доведіть, що прямі с і b мимобіжні. (3 бали)
3. Через кінець А відрізка АВ проведено площину. Через кінець В і точку С цього відрізка проведено паралельні прямі, які перетинають площину в точках В1 і С1. Знайдіть АВ, якщо ВВ1 = а, ВС = b, СС1 = с. (З бали)
4. Доведіть, що діагоналі АС1, ?D1, СА1, DВ1 куба ABCDA1B1C1D1 перетинаються в одній точці. (3 бали)
Відповідь. Варіант 1. 3.. Варіант 2. 3..Варіант 3. 3.. Варіант 4. 3..
Варіант 1
1. Побудуйте зображення куба ABCDA1B1C1D1. (2 бали)
Яке взаємне розміщення прямих АС та А1C1 ? (2 бали)
Яке взаємне розміщення прямих АВ та СВ1 ? (2 бали)
2. Чи можна провести через точку перетину діагоналей прямокутника пряму, яка не перетинає його сторони? Відповідь обгрунтуйте. (3 бали)
3. Точки А, В, С, D не лежать в одній площині, а точки К, L, ?, ? – середини відрізків AD, DC, ВС, АВ відповідно. Доведіть, що прямі KM і NL перетинаються. (3 бали)
1. Побудуйте зображення трикутної піраміди SABC. (2 бали)
Яке взаємне розміщення прямих AS та ВС? (2 бали)
Яке взаємне розміщення прямих AS та BS? (2 бали)
2. Чи можна через вершину трикутника провести пряму, яка не лежить в його площині? Відповідь обгрунтуйте. (3 бали)
3. Точки А, В, С, D не лежать в одній площині, а точки К, L, ?, ? – середини відрізків AD, DC, ВС, АВ відповідно. Доведіть, що точка А не належить площині KLM. (3 бали)
1. Побудуйте зображення прямокутного паралелепіпеда ABCDA1B1C1D1. (2 бали)
Яке взаємне розміщення прямих BD і АС1? (2 бали)
Яке взаємне розміщення прямих BD і B1D1? (2 бали)
2. Прямі а і b перетинаються. Точки А і В належать прямій а, а точка С – прямій b. Чи належать прямі? і b площині АВС? Відповідь обгрунтуйте. (3 бали)
3. На трьох прямих, які лежать в площині?, взято відповідно три точки А, В, С, які належать площині?. Доведіть, що точка С лежить на прямій АВ. (3 бали)
1. Побудуйте зображення трикутника піраміди SABC. (2 бали)
Яке взаємне розміщення прямих BS та АС? (2 бали)
Яке взаємне розміщення прямих CS та СА? (2 бали)
2. Три точки А, В, С належать площині?, а точка D їй не належить. Чи може чотирикутник ABCD бути трапецією? Обгрунтуйте відповідь. (3 бали)
3. Площини? і? перетинаються по прямій b. Пряма а лежить в площині? і перетинає площину? в точці М. Доведіть, що точка? лежить на прямій b. (3 бали)
При оцінюванні виконання тестів враховуються тільки ті шість із виконаних завдань, яким відповідає найбільша кількість балів. Якщо учень набрав у сумі нецілу кількість балів, результат округляється в сторону збільшення, якщо учень набрав більше 12 балів, він одержав оцінку 12.
Тест
Аксіоми стереометрії. Взаємне розміщення двох прямих у просторі
Мета даного тесту – перевірити, чи вміє учень:
– зображати та знаходити на малюнках прямі та площини;
– застосовувати аксіоми стереометрії та наслідки з них до розв’язування задач;
– зображати та знаходити на малюнках паралельні, мимобіжні прямі та прямі, що перетинаються.
І рівень
1. Дано зображення куба ABCDA1B1C1D1 (рис. 42). Які з вказаних точок належать площині АВС? (1 бал)
А) А1;
Б) B1;
В) D;
Г) D1.
2. Дано зображення тетраедра SABC (рис. 43). Яке взаємне розміщення прямих А8 і SC? (1 бал)
А) Перетинаються;
Б) паралельні;
В) мимобіжні;
Г) визначити неможливо.
3. Дано зображення прямокутного паралелепіпеда ABCDA1B1C1D1 (рис. 44). Яку з вказаних площин визначають прямі АС і СС1 ? (1 бал)
А) АВС;
Б) СС1В;
В) АСА1;
Г) BDC.
II рівень
1. Точки А і В лежать у площині?, а точка С – поза нею (рис. 45). Які з наведених тверджень правильні? (1 бал)
А) Пряма АС не перетинає площину?;
Б) пряма ВС не перетинає площину?;
В) прямі АВ і ВС не перетинаються;
Г) прямі АВ і АС перетинаються.
2. Скільки всього різних площин можна провести через три точки, якщо вони не лежать на одній прямій? (1 бал)
А) Одну;
Б) дві;
В) безліч;
Г) жодної.
3. Точки А, В, С, D не лежать в одній площині (рис. 46). По якій прямій перетинаються площини АВС і ABD? (1 бал)
А) АВ;
Б) ВС;
В) CD;
Г) AD.
III рівень
1. Прямі АВ і CD не лежать в одній площині. Які з наведених тверджень правильні? (2 бали)
А) Точки А, В, С не лежать в одній площині;
Б) точки А, В, С не лежать на одній прямій;
В) точки А, В, С, D не лежать в одній площині;
Г) прямі АВ і CD перетинаються.
2. Відрізки АВ, SB, SD, AC перетинають площину?. Які ще з вказаних відрізків перетинають площину?? (2 бали)
A) AS;
Б) AD;
В) ВС;
Г) SC.
3. Три прямі попарно перетинаються. Через кожні дві з них проведено площину. Скільки всього проведено площин? (2 бали)
А) Одну;
Б) дві;
В) три;
Г) безліч.
IV рівень
1. Прямі а і b, b і с, а і с перетинаються, і точки їх перетину не збігаються. Які з цих тверджень правильні? (3 бали)
А) Прямі а, b, с проходять через одну точку;
Б) точки перетину прямих лежать на одній прямій;
В) прямі а, b, с лежать в одній площині;
Г) прямі а, b, с не лежать в одній площині.
2. У просторі дано шість точок і через кожні дві з них проведено прямі. Яку найбільшу кількість прямих можна провести? (3 бали)
А) 30;
Б) 15;
В) 12;
Г) 18.
3. Дано n точок у просторі (n > 4), Які з наведених тверджень правильні? (3 бали)
А) Завжди існує площина, в якій знаходяться всі n точок;
Б) існує площина, в якій не лежить жодна з n точок;
В) завжди існує пряма, яка містить всі n точок;
Г) існує пряма, яка не містить жодної з n точок.
Варіант 2
І рівень
1. Дано зображення прямокутного паралелепіпеда ABCDA1B1C1D1 (рис. 47). Які з вказаних площин проходять через пряму АВ і точку С? (1 бал)
А) АВА1;
Б) ABD;
В) ВСС1;
Г) ADD1.
2. Дано зображення куба ABCDA1B1C1D1 (рис. 48). Яке взаємне розміщення прямих ВС і DD1? (1 бал)
А) Перетинаються;
Б) паралельні;
В) мимобіжні;
Г) визначити неможливо.
3. Дано зображення тетраедра SABC (рис. 49). Яка з вказаних точок є точкою перетину прямої SA з площиною АВС? (1 бал)
A) S;
Б) В;
В) С;
Г) А.
II рівень
1. Пряма ВС лежить у площині?, а точка А – поза площиною? (рис. 50). Які з наведених тверджень правильні? (1 бал)
А) Пряма АВ не має спільних точок з площиною?;
Б) пряма АС перетинає площину?;
В) прямі АС і ВС не перетинаються;
Г) точки А, В, С не лежать у одній площині.
2. Скільки всього різних площин можна провести через пряму а і точку А, яка лежить на прямій а? (1 бал)
А) Одну;
Б) дві;
В) безліч;
Г) жодної.
3. Прямі АВ і CD не лежать в одній площині. По якій прямій перетинаються площини ABD і BCD? (1 бал)
А) АВ;
Б) CD;
В) BD;
Г) AD.
II рівень
1. Точки А, В, С, D не лежать в одній площині. Які з наведених тверджень правильні? (2 бали)
А) Точки А, В, С не лежать в одній площині;
Б) прямі АС і BD перетинаються;
В) прямі АС і BD не перетинаються;
Г) точки А, В, С не лежать на одній прямій.
2. Відрізки АВ, AC, SB і BD перетинають площину?. Які ще з вказаних відрізків перетинають площину?? (2 бали)
А) ВС;
6) CD;
В) AD;
Г) SD.
3. Скільки площин визначають чотири точки, які не лежать в одній площині? (2 бали)
А) Дві;
Б) три;
В) чотири;
Г) безліч.
IV рівень
1. Прямі а і b не лежать в одній площині. Прямі с і а перетинають кожну з прямих a і b. Які з цих тверджень правильні? (3 бали)
А) Прямі a і с не лежать в одній площині;
Б) прямі b і с не лежать в одній площині;
В) прямі с і d лежать в одній площині;
Г) прямі с і d можуть перетинатися.
2. Скільки існує площин, кожна з яких містить хоча б три вершини куба? (3 бали)
А) 6;
Б) 13;
В) 20;
Г) 27.
3. Дано n точок (n > 4), кожні чотири з яких лежать в одній площині. Які з наведених тверджень правильні? (3 бали)
А) Усі n точок лежать на одній прямій;
Б) усі n точок лежать в одній площині;
В) усі n точок не лежать в одній площині;
Г) усі n точок збігаються.
Відповіді до тестових завдань
Рівень | Номер завдання | Варіант 1 | Варіант 2 |
І | 1 | В | Б |
2 | В | В | |
3 | В | Г | |
II | 1 | Г | Б |
2 | А | В | |
3 | А | В | |
III | 1 | Б, в | В, г |
2 | Б, г | Б | |
3 | А, в | В | |
IV | 1 | В | Г |
2 | Б | В | |
3 | Б, г | Б |
II. Домашнє завдання
Якщо в класі виконувалася тематична контрольна робота № 1, то вдома можна запропонувати виконати тест, і навпаки.
III. Підведення підсумку уроку
У ході бесіди з учнями з’ясувати, які завдання викликали труднощі, та відповісти на запитання учнів.