Тема. Спостереження за словами – різними частинами мови та за службовими словами, до яких не можна поставити запитання. (Вправи 84-86).
Мета. Актуалізувати знання учнів про самостійні частини мови та службові слова; закріпити вміння виділяти певну частину мови.
Обладнання: сигнальні картки.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
– Прочитайте слова, дібрані до кожної схеми.
– Проаналізуйте морфемну будову одного зі слів.
– Ознайомте клас зі складеними словосполученнями.
–
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вступна бесіда.
– Діти, з чого складається наше мовлення? (З речень.)
– Які бувають речення за метою висловлювання та інтонацією? (Розповідні, питальні, спонукальні; окличні, неокличні.)
– Як групуються слова у мові? За якими ознаками?
– Пригадайте казку, яку я розповіла вам у другому класі про Царицю Граматику, що вишикувала всі слова мови у 10 мовних рядів.
– Пригадайте, як називались ці ряди. (Іменники, прикметники і т. д.)
2. Гра “Скажи відверто”.
–
– На які питання відповідають прикметники?
– Які ще частини мови ви знаєте?
– Що означає самостійна частина мови?
– Які ви знаєте службові слова?
IV. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправа-дослідження (вправа 84).
– Прочитайте вірш. Назвіть і поясніть слова в переносному значенні.
– Виберіть із тексту ті слова, які належать до частин мови, які ви найшвидше виділили.
– Складіть і запишіть речення з іменником мати і дієсловом мати.
2. Каліграфічна хвилинка.
П п р р и и к к м м е е т т н н и и к к
– Складіть і запишіть якнайбільше слів, використовуючи букви каліграфічної хвилинки.
– Поставте до них запитання і визначте, до якої частини мови вони належать.
3. Вправа “Хто більше?”.
– Запишіть якнайбільше прикметників упродовж однієї хвилини.
– Доведіть, що записані слова – прикметники.
Фізкультхвилинка.
4. Вправа-лічилка (вправа 86).
– Потренуйтесь виразно читати лічилку.
– Назвіть у ній службові слова.
– Поміркуйте, чому ці службові слова називають прийменниками.
– Які ще службові слова ви знаєте?
– Які сполучники вживають у реченнях з однорідними членами?
5. Пояснювальний диктант.
– Запишіть речення і визначте (назвіть) в них службові частини мови. Поясніть розділові знаки.
– Дівчинка сиділа біля вікна і плела тонке біле мереживо.
– Кожної осені ластівка відлітала в теплі краї, а навесні поверталася.
– Наша Даринка добре читає, але погано пише.
V. Підсумок уроку.
Гра “Яка це частина мови?”.
Один із сильніших учнів (завчасу підготовлений) називає слово (іменник, прикметник, дієслово), а інші демонструють відповідь погрібною карткою
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 44, вправа 86 (завдання 3).