Тема: УРЗМ 6. Написання листа
Мета: ознайомити учнів зі зразком ділового мовлення; вчити складати листи, письмові привітання; закріплювати навички вживання звертань; розвивати культуру мовлення; виховувати культуру писемного мовлення.
Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Холодно в полі, в саду, на городі,
Осінь мандрує по нашій господі.
Тепло і затишно в класі у нас,
Доброго дня, я вітаю всіх вас.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота
– Ми хоча і не крилаті,
Летимо в міста і села,
Несемо для вас, малята,
Звістки щирі та веселі. (Листи)
– Що допомогло відгадати загадку?
– Чи доводилось вам писати листи? Кому?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми будемо вчитися писати листи, привітання, запрошення своїм рідним, друзям.
Для того щоб привітати рідних зі святом, не потрібно писати листи,- достатньо надіслати письмове привітання.
IV. РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за таблицею
Листи | ||
Повідомляють про певні | Діляться враженнями | Звертаються з проханням |
– Навіщо людям потрібні листи? (У людей виникла потреба у спілкуванні.)
2. Словникова робота
– Відгадайте слова і запишіть їх у зошит.
– Паперовий пакет, який зберігає таємницю послання. (Конверт)
– Пункт призначення листа, місцезнаходження того, кому лист призначений. (Адреса)
– Цифрове умовне позначення міста, села. (Індекс)
– Людина, яка розносить листи. (Листоноша)
– Людина, якій адресований лист. (Адресат)
3. Робота за підручником (с. 75, впр. 172)
– Писати листи – це мистецтво. Листування виникло дуже давно. Листи писали на камені, дереві, пальмовому листі, папірусі, воскових дощечках. Які ж нині листи? Як правильно їх писати?
– Розгляньте малюнки та написані листи.
– З чого починається лист?
– Про що можна розповісти в листі?
– Чим завершується лист?
4. Робота за таблицею
Можливі складові листа | Приклади |
Звертання | Любі мої дідусю і бабусю! Дорогий братику Сергію! Шановний Юрію Михайловичу! |
Інформація про стан листування | Отримав(-ла) ваш лист… Давно не було листа… Отримав(-ла) твій лист, але зразу не відповівша), Оскільки… |
Основний зміст (повідомлення Про новини) | Напишу Вам, що у мене нового в школі (вдома)… Я хочу розповісти Вам… Розповім усе за порядком… |
Запитання адресату | Як Ваше здоров’я? Які у Вас новини? Що цікавого у тебе? |
Подяка | Дякую за те, що… |
Прохання написати лист | Я прошу вас написати… |
Передача вітань | Передавайте вітання… |
Прощання | До побачення… Міцно цілую і обнімаю… |
Кінцівка і підпис | Ваш внук (ваша внучка)… Твій друг (твоя подруга)… |
Дата і місце написання, якщо, Їх немає на початку листа | 15 листопада 2013 року М. Харків |
Орієнтовний текст листа
Доброго дня, дорога сестричко Оленко!
Листа від тебе одержав. Щиро дякую. Ти питаєш про мої шкільні справи. Розповім усе по порядку. Вчуся добре. Нещодавно одержав “12” з математики. Захоплююсь спортом, відвідую гурток шахів. Які у тебе новини? Якими цікавими справами захоплюєшся ти? Передавай мої найщиріші вітання бабусі. До побачення. Міцно цілую і обнімаю вас усіх.
5 березня 2014 р.
Твій брат Олекса
– Коли пишеш листа, слід дотримувати мовленнєвого етикету. На початку листа потрібно ввічливо привітатися, використовувати шанобливі форми звертання: Ви, Вас, які пишуться з великої букви. У кінці слід так само ввічливо попрощатися, побажати всього найкращого. Коли ви хочете щось попросити, потрібно ввічливо звернутися з проханням (потім обов’язково потрібно подякувати за виконане прохання). У листах використовують слова-звертання, слова-привітання, слова, що виражають прохання, вдячність.
5. Самостійне написання листа учнями
– Напишіть листа близьким людям, які живуть від вас далеко.
6. Перевірка самостійної роботи
Зачитування листів. Аналіз дотримання структури листа.
7. Фізкультхвилинка
Очки вліво подивились –
Там нічого не змінилось.
Вправо повели зінички –
Ні зайчика, ні лисички.
Очки вгору, очки вниз,
Не лінуйся, посміхнись.
Очки сплять, вони втомились.
Знов відкрились, подивились.
Сплять – відкрились(2 рази)
І на цьому зупинились.
8. Ознайомлення зі структурою привітання
Привітання – звертання – вітання з подією – побажання – дата, підпис
9. Гра “Пограємо в пошту”
– Що потрібно знати, щоб лист дійшов до адресата? (Індекс, він потрібний машині, яка сортує листи на пошті. За цифрами вона визначає, куди, в який район слід відправити листа. (Місто, назву вулиці, номер дома і квартири.)
– Заповніть конверт. (Учитель надає зразок заповнення на дошці.)
10. Підписування конвертів за зразком, поданим учителем на дошці
Доцільно нагадати учням, що адреса відправника пишеться вгорі у лівому кутку конверта, адреса одержувача – внизу у правому кутку конверта.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчилися на уроці?
– Чому потрібно вміти писати листи?
– Коли ми пишемо привітання?
– Чому потрібно вміти правильно підписати конверт?