УРОК 18
Тема. Утворення числа 10 000. Визначення кількості десятків, сотень і тисяч у числі. Задачі з буквеними даними. Радіус і діаметр кола
Мета: вчити визначати загальну кількість одиниць кожного розряду в заданому числі; складати вирази за умовою задачі і знаходити значення виразів; будувати коло заданого радіуса; вдосконалювати обчислювальні навички.
Обладнання: картки для усної лічби, креслення кола, предметні малюнки, нумераційна таблиця, циркуль у кожного учня.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
1.
1) Записати й прочитати найбільше та найменше число із вправи № 143.
2) Прочитати відповіді прикладів № 144, в яких є дія ділення.
2. Усні обчислення
1) Робота з карткою.
Обчислити приклади та за кодом скласти слово – предмет у школі, який вивчає давнє минуле нашого народу.
2) Завдання для опитування.
– Записати цифрами числа: шістсот, шістсот двадцять, вісім тисяч, тисяча шість, п’ять тисяч шість, дві тисячі чотириста десять.
– Записати число, яке містить: 3 тис., 6 сот., 7 дес., 2 од.; 8 тис., 8 од.; 4 тис., 2 сот., 3 дес., 1 од.
–
– Записати кожну суму числом.
900 + 30 + 3, 7 000 + 300 + 20 + 1, 6 000 + 500, 4 000 + 4.
– Записати “сусідів” чисел.
599, 340, 6 999, 1 001.
– Вказати на таблиці кути, визначити їх назву.
II. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовчі вправи
– Прочитати числа: 7 289, 2 090, 4 444, 4 004.
– Назвати “сусідів” числа 8 000.
– Полічити від 4 997 до 5 010.
– Записати цифрами числа: тисяча п’ять, вісім тисяч триста, дві тисячі сто.
2. Виконання завдання № 146 (2, 3, 4)
3. Пояснення матеріалу за таблицею
Пояснити різні форми запису числа і на основі їх аналізу зробити узагальнення: щоб дізнатись, скільки всього десятків, сотень у чотирицифровому числі, достатньо відкинути останню цифру (дві останні цифри) справа.
4. Первинне закріплення
Робота за таблицями вправи № 147.
5. Дії з круглими числами
Коментоване розв’язання прикладів № 148.
6. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Коментоване розв’язання вправи № 149
2. Самостійне розв’язання задачі № 151
3. Робота з геометричним матеріалом. Вправа № 152
Вимірювання радіуса кола, креслення кола за вказаним радіусом.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 154, 155.