Мета: навчати прийомів порозрядного віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток; формувати вміння розв’язувати задачі на три дії; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати старанність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Допоможіть Сові розв’язати приклади”
3. Математичний диктант
– Різницю чисел 60 і 6 зменшити на 9.
– Від 80 відняти суму чисел 8 і 5.
–
Відповіді: 45; 67; 55.
Взаємоперевірка робіт.
4. Гра “Знаки загубилися”. Робота в парах
– Поставте необхідний знак >, <, =.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток; будемо вчитися розв’язувати задачі на 3 дії.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Повторення віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток
– Поясніть спосіб обчислення (с. 17, завдання 101).
73 – 28 = (73 – 20) – 8 = 53 – 8 = 45
– Отже, число 28 ви відняли послідовно,
2. Тренувальна вправа (с. 17, завдання 102)
– Знайдіть різницю чисел і перевірте дією додавання.
Міркуйте так:
84 – 38 = (84 – 30) – 8 = 54 – 8 = 46
Перевірка: 46 + 38 = 84.
3. Робота над задачею (с. 17, завдання 104)
– За умовою задачі число 100 складається з трьох доданків.
– Чи всі доданки відомі?
– Назвіть перший доданок.
– Назвіть другий доданок. Що про нього відомо?
– Що сказано про третій доданок?
– Чи можливо зразу знайти третій доданок?
– Складемо план розв’язання задачі.
1) Чому дорівнює другий доданок?
[ ] – [ ] = [ ]
2) Чому дорівнює сума першого і другого доданків?
[ ] + [ ] = [ ]
3) Чому дорівнює третій доданок?
[ ] – [ ] = [ ]
– Запишіть розв’язання задачі.
Сильніші учні розв’язують самостійно, всі решта – за допомогою вчителя.
Розв’язання
1) 53 – 17 = 36 – друге число
2) 53 + 36 = 89 – сума першого і другого чисел
3) 100 -89 = 11
Відповідь: третє число 11.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
1) Розв’яжіть рівняння (с. 17, завдання 103).
2) Розв’яжіть задачу.
У заказнику було 59 тварин. З них 23 лосі, 17 зубрів, а решта – дикі кабани. Скільки було диких кабанів?
2. Завдання з логічним навантаженням (с. 17, завдання 105)
9 – (2 + 2) = 5 (см) – ширина дошки
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчилися на уроці?
– Яке завдання здалося складним?
– Над чим ще слід попрацювати, щоб навчитися розв’язувати…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 17, завдання 106; 107.