Мета: ознайомити учнів з формою написання замітки та її характерними особливостями; узагальнити знання учнів за розділом “Текст”; розвивати зв’язне мовлення; виховувати самостійність, уважність.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота з дидактичним матеріалом
– Прочитайте текст.
– Який тип цього тексту?
БЕРЕГТИ МИР
Для багатьох народів світу найдорожчим є слово мир.
Нам потрібний мир, щоб будувати нові міста, щоб вирощувати золоту пшеницю, щоб працювали шахти
Усі чесні люди на землі бажають миру.
– Яка мета зачину, основної частини, кінцівки?
– Спишіть кінцівку.
– Підкресліть головні і другорядні члени речення.
2. Каліграфічна хвилинка
Щщ Щщ ти иж жи ня щотижня
– Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Щотижня в нашій країні видається велика кількість газет і журналів. У них уміщена інформація про якісь конкретні події. Сьогодні ми ознайомимося з формою написання замітки до шкільної стінгазети,
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з тлумачним словником
Газета – періодичне, друковане на великих аркушах паперу видання, яке містить різноманітні матеріали про події суспільно – політичного, культурного життя.
– Діти, а хто готує матеріали для газет і журналів? (Кореспонденти, журналісти)
– Хто такий кореспондент?
Кореспондент – співробітник газети, журналу, радіо, або приватна особа, яка надсилає свої інформації з місць.
– А хто такий журналіст?
Журналіст – професійний літературний працівник газет, журналів, радіо та інших органів інформації та пропаганди.
2. Робота з примірником газети
– Розгляньте випуск газети (дитяча газета).
– Які рубрики є в цьому примірнику газети? (Передова стаття, повідомлення про факти і події з життя країни, новини із життя країни, новини із життя зарубіжних країн, статті про події в галузі науки і культури, художні твори, оголошення, інформація…)
3. Спостереження за мовним матеріалом
ПОВЕРНУТИСЯ Б ЗНОВ У ГІМАЛАЇ
Погодні аномалії дошкуляють не лише людям, а й тваринам. Так, у Харківському зоопарку спеціалісти розповіли нам, що гімалайські ведмеді довго не могли залягти в зимову сплячку, бо термометр узимку показував плюсову температуру. Тільки після того, як в Україну прийшли морози, ведмеді нарешті заснули і на якийсь час полишили мрії повернутися в Гімалаї.
А. Хвильовий
– Прочитайте статтю (замітку).
– Який вона має заголовок?
– Про яку проблему розповів автор?
– Хто автор цієї замітки?
4. Обговорення плану роботи над заміткою (статтею)
– Хто може писати статті у шкільну стінгазету?
– Про що можна написати у шкільну стінгазету?
– Сьогодні ви будете дописувачами в шкільну стінгазету. А для того, щоб правильно написати замітку, скористаймося пам’яткою.
Пам’ятка для написання замітки
1. Обміркуй тему замітки.
2. Визнач головну думку.
3. Усно склади план.
4. Наприкінці зроби висновок.
5. Робота в групах
– Напишіть замітку за темою “Спостереження під час екскурсії до осіннього парку”.
6. Звітування груп. Виправлення помилок
7. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Вправа на порівняння замітки до газети і листа
Учитель на свій розсуд пропонує учням прочитати лист, записаний на дошці.
– До кого звертається автор?
– Про що він повідомляє?
– Про що запитує?
– Які відмінності в оформленні листа і замітки ви помітили?
2. Усне складання учнями листів до своїх ровесників або до близьких людей
Перевірка виконаної роботи. Аналіз помилок.
3. Узагальнювальна бесіда
– Що таке текст?
– Яка з частин тексту розкриває його думку?
– Як уникнути повторів у тексті?
– Які типи текстів ви знаєте?
– Чим художній текст відрізняється від науково-популярного?
– Чим особливий текст-міркування?
– Що робить наше мовлення образним?
4. Самостійна робота
– Зі слів кожного рядка складіть і запишіть речення.
ОСІНЬ НАСТАЛА
Півночі, різкий, з, дме, вітер.
Дерев, з, жовте, листя, опадає.
Вдень, дрібний, і, вночі, дощ, мрячить.
З, линуть, неба, крики, прощальні, журавлів.
Іній, деревах, вранці, з’явився, на.
1 варіант: визначте частини мови у першому реченні.
2 варіант: визначте частини мови у другому реченні.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам урок?
– Що ми робили на уроці?
– З якими новими словами ознайомилися?
– Чого ви навчилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ