Мета: закріпити вміння розв’язувати завдання на застосування табличного множення і ділення; розвивати логічне мислення, увагу; прищеплювати інтерес до точних наук.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 151, завдання 966; 977)
Завдання 966
– Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
Завдання 967
– Скільки всього буханок хліба привезли в буфет?
2. Усна лічба
1) Гра “Замкни коло”.
2) Веселі задачі.
–
– Фрекен Бок випекла 8 солодких плюшок, а ватрушок з сиром – на 4 менше. У скільки разів солодких плюшок було більше, ніж ватрушок з сиром?(2)
3. Складання та обчислення значень виразів
– Суму чисел 29 і 34 зменшити в 9 разів.
– Різницю чисел 100 і 36 зменшити на частку чисел 18 і 2.
– Добуток чисел 4 і 7 збільшити на суму чисел 36 і 14.
– Частку чисел 56 і 7 зменшити в 4 рази.
4. Хвилинка каліграфії
– З ряду чисел
(Слід звернути увагу учнів, що вийшли числа, які діляться на 6.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені таблиці множення й ділення.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 151-152)
Завдання 968. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають складені приклади.
Завдання 969. Коментоване розв’язування прикладів
Учні вставляють пропущене число. Записують утворені рівності.
Завдання 970. Самостійна робота
Двоє учнів працюють за закритою дошкою.
Завдання 971. Самостійна робота
Під час перевірки вчитель звертає увагу на те, як виконуються обчислення.
Завдання 972. Коментоване розв’язування завдання
Учні складають за малюнками рівності і нерівності.
Завдання 973
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис.
Після цього складають план розв’язування.
1) Скільки зібрали гороху?
2) У скільки разів більше зібрали гороху, ніж посіяли?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити. Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
Завдання 974
Учні обчислюють периметри прямокутників і довжину ламаної. Називають номер прямокутника, периметр якого дорівнює довжині ламаної.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачами
1) У парк привезли 33 кущі троянд. Коли на кількох малих клумбах посадили по 6 кущів, то залишилося ще 15. Скільки було малих клумб?
2) Паливний бак мотоцикла вміщує 10 л пального. Заправили 7 мотоциклів. Скільки літрів пального залишилось, якщо в бочці було 100 л?
3) Складіть і розв’яжіть задачу за таблицею.
Кролі | Маса одного кроля | Кількість кролів | Загальна маса |
Сірі | 3 кг | 6 | 26 кг |
Чорні | ? | 4 |
План розв’язання:
1) Яка маса 6 сірих кролів?
2) Яка маса 4 чорних кролів?
3) Яка маса 1 чорного кроля?
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв’язування логічних задач
1) Від рулону тканини завдовжки 56 м відрізають по 7 м. Скільки розрізів треба зробити, щоб поділити на рівні шматки всю тканину? (7 розрізів)
2) У скільки разів шлях на дев’ятий поверх довший за шлях на третій поверх того самого будинку?
Розв’язання. Відповідь “у 3 рази” неправильна. На дев’ятий поверх ведуть вісім сходових маршів, а на третій – два марші. Отже, шлях довший у 4 рази. Розв’язання доцільно супроводжувати малюнком.
Відповідь: у 4 рази.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 152, завдання 975; 976.