Тема. Аналіз контрольної роботи. Закріплення знань про основу речення. (Вправи 54-57).
Мета. Закріпити знання про підмет і присудок як граматичну основу речення; удосконалювати вміння визначати в реченні його основу і встановлювати зв’язок між словами в реченні.
Обладнання: таблиця “Члени речення”, таблиця-ватман “Словничок”, індивідуальні картки.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Аналіз контрольної роботи (диктанту).
Вчитель повідомляє результати виконаної роботи.
Відзначає учнів, які не зробили жодної
Усі інші діти під керівництвом вчителя аналізують допущені помилки і виконують роботу над помилками.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа-гра “Я розкажу про речення все”.
– Речення – це…
– За метою висловлювання речення…
– За інтонацією…
2. Гра “Впізнай речення за метою висловлювання”.
– Діти, яким реченням ви можете себе уявити: розповідним, питальним чи спонукальним? (Діти вибирають собі роль конкретного виду речення.)
Вчитель
“…Побачивши, що Веснянка не рухається з місця, Джон Дибуль вихопив з-за пояса ножаку і замахнувся на хлопчика:
– Ти що – нещастя захотів?! Веди, а то тут тобі й смерть!
Ще хвилина – і довелося б нам назавжди попрощатися з Веснянкою. Веснянка сам не добре розумів…”
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Проблемна ситуація.
– Діти, пригадайте, з чого складається речення.
– Чи всі слова в реченні однаково сильні, важливі, потрібні?
– Що ви знаєте про такі слова?
– На сьогоднішньому уроці ми будемо працювати, щоб дати відповіді на ці запитання. Почнемо з таблиці.
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Робота з таблицею “Члени речення”.
Осіннє Листя тихо Опадало.
2. Списування із завданням (за вправою 54).
А) Читання тексту, з’ясування значень незнайомих слів, підбір заголовка до тексту.
Б) Коментоване списування (з коментарем про головні і другорядні члени речення).
В) Усний розбір одного із записаних речень (на вибір) за алгоритмом (додаток 4).
3. Каліграфічна хвилинка.
Єре осе ред вс всередині
Усередині посередині
А) Словничок.
– Слова всередині, усередині, посередині належать до групи слів, правопис яких треба запам’ятати.
– На які питання відповідають ці слова? (Де?)
– В яку колонку таблиці словникових слів можна їх записати?
Б) Цікаві загадки зі словами каліграфічної хвилинки.
– Що знаходиться посередині Києва? (Літера “Є”.)
– Що посеред землі стоїть? (Літера “М”.)
– Що посередині Ворскли стоїть? (Літера “С”.)
– Що стоїть посередині між стіною і дверима? (Літера “І”.)
4. Вибіркове списування (вправа 55).
А) Конкурс заголовків.
– Прочитайте текст і доберіть до нього влучний заголовок.
Б) Виписування головних членів з кожного речення.
1 р. – Гайок Сумував
2 р.- Осінь Поклала
3 р. – Листя Сідало
4 р.- Лежав шар
5 р. – листя Шелестіло
В) Виписування іменників із залежними від них прикметниками.
1 р. – гайок (який?) невеличкий
2 р.- руку (яку?) важку
3 р. – листя (яке?) жовте
3 р. – покриттям (яким?) золотим, пишним
4 р. – шар (який?) товстий, м’який
5 р. – листя (яке?) нове
Фізкультхвилинка.
5. Вправа-дослідження (вправа 56).
А) Визначення основи кожного речення.
Б) Добір синонімів (завдання 2).
VI. Підсумок уроку.
– Які бувають члени речення?
– Назвіть синонімічний ряд до слів головні члени речення. (Головні члени речення – основа речення, підмет і присудок.)
– Який член речення називається підметом?
– Який член речення називається присудком?
– Складіть речення за запитаннями.
І в. | II в. |
Хто? Як? Що робить? Де? | Як? Хто? Що роблять? Коли? |
Жайворонок високо літає в небі. | Тихенько діти сплять вночі. |
– Назвіть основу цих речень.
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 31, вправа 57.