Урок 52. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ В ОДНИНІ
Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий і м’який приголосний основи; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 56)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над текстом. Вправа 174 (с. 91)
– Ознайомлення учнів з текстом.
– Про яку пору року йдеться у тексті?
– Доведіть це рядками з тексту.
– Списування тексту учнями.
– Виділення закінчень прикметників.
– Чому прикметники мають різні закінчення? (Бо вони стоять у різних відмінках.)
2. Робота в групах
– Розгляньте таблиці відмінювання прикметників на с. 91-92 підручника, з’ясуйте принципи їх укладання
Кожна група опрацьовує своє завдання:
1- ша група опрацьовує завдання 2 (а, б);
2- га група – завдання 3;
3- тя група – завдання 4.
Звіт кожної групи про результати спостережень. (Іменники чоловічого і середнього роду відмінюються однаково, крім знахідного відмінка. У знахідному відмінку ці прикметники набувають форми називного або родового відмінка, залежно від того, з назвою істот чи неістот вони пов’язані.)
3. Первинне закріплення. Вправа 176 (с. 92).
– Перевіримо свої спостереження за допомогою вправи.
– На які дві групи поділяються прикметники залежно від кінцевого приголосного основи? (На тверду і м’яку групу)
1 варіант – випишіть прикметники з основою на твердий приголосний;
2 варіант – випишіть прикметники з основою на м’який приголосний.
– Якими є закінчення прикметників з основою на твердий приголосний?
– Якими є закінчення прикметників з основою на м’який приголосний?
4. Ознайомлення з правилом (с. 93)
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах. Вправа 177 (с. 93)
Письмове відмінювання прикметників, запропонованих у вправі.
– Поясніть правопис закінчень прикметників.
2. Робота за таблицею (с. 93)
На основі власних спостережень учні складають таблицю відмінкових закінчень прикметників чоловічого роду в однині.
– У яких відмінках перед закінченням ставиться знак м’якшення? (У давальному і місцевому)
3. Робота в групах
– Прочитайте, відгадайте загадки.
– Визначте відмінок прикметників, поясніть правопис.
– Складіть художній опис слів-відгадок.
1- ша група
Не боюсь я морозів тріскучих,
Ані променів сонця палючих.
Взимку й влітку я ліс прикрашаю.
Як же люди мене називають? (Ялинка)
2- га група
Хоч з гілками я колючими,
Зате з квітками пахучими. (Троянда)
3- тя група
По квітучих садах я літаю, найсолодші дарунки збираю. (Бджілка)
4- та група
Маю плаття зелененьке,
Гнучкі, ніжні віти.
Кора біла, стан тоненький.
Як я звуся, діти? (Береза)
4. Звітування груп. Оцінювання роботи кожної групи
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Які закінчення мають прикметники з основою на твердий приголосний?
– Які закінчення мають прикметники з основою на м’який приголосний?
– Назвіть відмінки прикметників, у яких перед закінченням ставиться знак м’якшення.
– З чим це пов’язано?
– Що ви дізналися про відмінювання прикметників у множині?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 178 (2), с. 93-94; правило (с. 93).