Урок 31. ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ
Мета: ознайомити учнів із чергуванням кінцевих приголосних іменниках; формувати вміння й навички застосування правил для пояснення правопису іменників у давальному і місцевому відмінках однини; розвивати увагу, спостережливість; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 106, с. 54)
– Зміст якої поради ви бажаєте пояснити?
–
– Прочитайте складене речення.
– У якому відмінку стоїть слово другі
– Які споріднені слова ви дібрали до іменника розмова?
2. Каліграфічна хвилинка
– Запишіть каліграфічно, розкриваючи дужки.
(В) портфелі, (в) ночі, (в) ранці, (в) день, (в) зимку.
– Поясніть правопис записаних слів.
– Доберіть спільнокореневі слова до слова взимку.
3. Проблемна ситуація
– Подані слова поставте у давальному і місцевому відмінках однини. Позначте закінчення.
Нога – …, …
Бік – …….
Вухо – …, …
Школа
– Що ви помітили?
– Чому не відбулося чергування в останньому слові?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми спробуємо з’ясувати, у яких іменниках відбувається чергування кінцевих приголосних основи в давальному і місцевому відмінках однини, які звуки чергуються.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Аналітико-пошукова робота (за вправами 111,112,113, с. 57-58)
– Про що дізналися з тексту вправи 111?
– Випишіть виділені іменники в таблицю за зразком. Позначте закінчення.
– За власними спостереженнями сформулюйте правило про зміну кінцевих приголосних основи в іменниках жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини.
– Звірте свої висновки із правилом на с. 57.
– Яких відмінкових форм бракує в таблиці?
– Поставте іменники, подані у вправі 112, у місцевий відмінок однини.
– Запишіть виділені іменники в таблицю за зразком. Позначте закінчення.
– За власними спостереженнями сформулюйте правило про зміну кінцевих приголосних основи в іменниках чоловічого роду в місцевому відмінку однини,
– Поставте іменники, подані у вправі 113, у місцевий відмінок однини.
– Запишіть виділені іменники в таблицю за зразком. Позначте закінчення.
– За власними спостереженнями сформулюйте правило про зміну кінцевих приголосних основи в іменниках середнього роду в місцевому відмінку однини.
– Звірте свої висновки із правилом на с. 58.
– Зробіть висновок, чи в іменниках чоловічого і середнього роду чергування кінцевих приголосних основи відбувається так само, як в іменниках жіночого роду?
2. Тренувальна вправа
– Уставте пропущені букви.
У ву..і, вмоло. л, на яблу..і, на поро..і, укожу. л, убарло..і, налу..і.
– До якого роду належать ці іменники?
– У якому відмінку вони стоять?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Вузлики на пам’ять. Вправа 114 (с. 58-59)
Виразне читання вірша Алли Свашенко. Колективне заучування вірша
– Назвіть іменники в місцевому відмінку однини.
– Поясніть їх правопис.
– З одним із них складіть і запишіть речення.
2. Робота над загадками. Вправа 115 (с. 59)
– Назвіть іменники, у яких відбувається зміна кінцевого приголосного основи. (Річку, жінка, домівки, дочки, онука, оком, вухом)
3. Списування з коментуванням
– Прочитайте. Слова, подані у дужках, запишіть у потрібному відмінку.
– Надпишіть рід, відмінок цих іменників.
На ткацькій (фабрика) нитки перетворюють у тканину, а на швейній – шиють одяг. Лариса чудово грає на (скрипка). Годівничку діти повісили на нижній (гілка).Мама купила (донечка) гарні черевички. Петрик налив (кішечка) молочка.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що цікавого дізналися на уроці?
– У яких відмінках іменників відбувається чергування кінцевого приголосного основи (г], (к], (х] на (з’], (ц’], (с’]?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 115 (3), с. 59.