Мета: вправляти учнів у читанні й утворенні трицифрових чисел, у розв’язуванні задач; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення, математичне мовлення; прищеплювати інтерес до уроків математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Хто швидше?”
1-й учень | 3 • 7 | 12 : 2 | 5 • 5 | 36 : 4 | 6 • 8 | 40 : 5 | 2 • 8 | 21 : 3 |
2-й учень | 3 | 14 : 2 | 6 • 5 | 32 : 4 | 6 • 9 | 45 : 5 | 2 • 7 | 24 : 3 |
3-й учень | 3 • 9 | 10 : 2 | 5 • 7 | 28 : 4 | 6 • 7 | 35 : 5 | 2 • 9 | 27 : 3 |
3. Усні обчислення за завданнями 406; 407 (с. 67)
4. Математичний диктант
– Запишіть числа 105; 130; 118; 192.
– Розкладіть числа на розрядні доданки: 107; 120; 159.
– Запишіть значення виразу а : 8, якщо а = 72. (72 : 8 = 9)
– Різницю чисел 80 і 17 зменшіть у 7 разів. ((80 – 17) : 7=9)
– Число 6 помножте на різницю чисел 36 і 29. (6 • (36 – 29) = 42)
– Зменшуване
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо працювати над трицифровими числами, будемо вчитися читати й утворювати ці числа, продовжимо роботу над задачами на спільну роботу.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота. Читання чисел за нумераційною таблицею (с. 61, завдання 408)
– Запишіть числа, подані в першій таблиці.
– Прочитайте числа, записані в другій таблиці.
2. Утворення чисел шляхом додавання чисел різних розрядів (с. 61, завдання 409)
– Розв’яжіть приклади з коментуванням.
– Зачитайте числа, у яких є всі розрядні одиниці.
– Зачитайте числа, у яких відсутні одиниці І розряду.
– Зачитайте числа, у яких відсутні одиниці II розряду.
– Яке число утвориться, якщо у ньому будуть відсутні одиниці III розряду?
3. Робота над задачею на спільну роботу (с. 61, завдання 410)
Аналіз умови задачі. Складання і запис на дошці короткої умови задачі.
За 1 годину | Треба набрати | Кількість годин | |
1 – й оператор | 3 с. | 49 сторінок | ? |
2-й оператор | 4 с. |
– Розв’яжіть задачу за планом.
1) Скільки сторінок набирають обидва оператори за 1 годину?
2) Скільки часу оператори повинні працювати разом у такому темпі, щоб набрати 49 сторінок?
Сильніші учні розв’язують задачу самостійно, решта учнів – за допомогою картки-підказки.
1) [ ] + [ ] = [ ]
2) [ ] : [ ] = [ ]
Взаємоперевірка виконаної роботи.
Розв’язання
1) 3 + 4 = 7 (сторінок) – обидва оператори за годину
2) 49 : 7 = 7 (год)
Відповідь: за 7 годин.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Аналіз задачі за розв’язанням у підручнику (с. 61, завдання 411)
– Розгляньте умову та розв’язання задачі.
– Скажіть, на яке запитання знайшли відповідь?
2. Самостійна робота
– Складіть задачу, подібну до попередньої, та розв’яжіть її.
Сильніші учні записують розв’язання виразом. Під час перевірки кілька учнів записують варіанти своїх розв’язань на дошці.
– Отже, вираз [ ] • [ ] + [ ] є розв’язанням кожної задачі, яку ви склали на уроці.
3. Творча робота над задачею
На першій поличці стояло 9 книг, а на другій – у 3 рази більше. Скільки книг на двох поличках разом?
– Відшукайте помилку в розв’язанні.
1) 9 : 3 = 3 (кн.) – на другій поличці;
2) 9 + 3= 11 (кн.)
Відповідь: усього 11 книг.
– Розв’яжіть задачу правильно (усно).
4. Завдання з логічним навантаженням
1) У математиці лише 9 цифр. Запишіть 7 трицифрових чисел, використавши ці цифри за умови, що одна і та сама цифра у числі не повторюється.
Зразок: 123; 456; 789; 921; 384; 682; 109.
2) Завдання 412 (с. 62).
Відповідь: 200; 205; 220; 225; 240; 245; 700; 705; 720; 725; 740; 745. Найбільше число 745.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Як називають одиниці І розряду?
– Як називають одиниці II розряду?
– Як називають одиниці III розряду?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 62, завдання 413; 414.