Мета: повторити окремі випадки додавання і віднімання у межах 100; формувати вміння розв’язувати рівняння на знаходження невідомого доданка; складати обернені задачі; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Зачитайте розв’язання задач 51.
(32 + 44) – 23 = 53
– Що спільного в цих задачах? (Розв’язання)
– Чим вони відрізняються? (Умовою, відповіддю)
2. Гра “Доповни до 10”
– Числа 2; 5; 6; 7; 8; 9; 3; 4 доповніть до 10.
3.
4. Цікаві задачі
– Півень голосно кричить,
Двадцять людей може збудить.
Скільки півнів посадити,
Щоб сто людей розбудити?
(Може і один розбудити сто людей, якщо вони поруч.)
– Киця й котик залюбки
Випікали пиріжки.
Киця з тіста сім зліпила,
Котик з снігу – тільки п’ять.
Скільки всіх, малеча мила,
Пиріжків вони з їдять? (7 пиріжків)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо вчитися розв’язувати рівняння на знаходження невідомого доданка, повторимо
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Повторення окремих випадків додавання і віднімання у межах 100 (с. 10, завдання 52)
– Поясніть розв’язання прикладів.
2. Гра “Хто швидше?” (с. 10, завдання 53)
– Випишіть вирази зі значеннями:
1 варіант – 30; 47;
2 варіант – 60; 88.
– Перевірте себе.
27 + 3 = 30
55 + 5 = 60
50 – 3 = 47
90 – 2 = 88
3. Колективна робота над задачами (с. 10, завдання 54).
– Розгляньте малюнки.
– Розв’яжіть першу задачу. (5 + 3 = 8 (л))
– Розв’яжіть другу задачу. (8 – 5 = 3 (л))
– Чим схожі задачі і чим вони відрізняються?
– Як називаються такі задачі? (Друга задача є оберненою до першої.)
– Складіть ще одну задачу, обернену до розв’язаних.
– Розв’яжіть її.
8 – 3 = 5 (л)
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 10, завдання 55).
– Чи можемо відразу дати відповідь на головне питання задачі?
– Чому? (Не знаємо, скільки метрів шосе проклала друга бригада.)
– Як дізнатися скільки метрів шосе проклала друга бригада? (95 – 42 = 53 (м))
– Яка з бригад проклала більше?
– На скільки метрів? (53 – 42 = 11 (м))
2. Творча робота над задачею
– Складіть подібну задачу про роботу учнів.
У парку хлопчики і дівчатка посадили 25 берізок. Хлопчики посадили 15 дерев. Хто посадив більше дерев – хлопчики чи дівчатка, і на скільки дерев більше?
– Розв’язання запишіть у зошит.
Розв’язання
1) 25 – 15 = 10 (д.) – посадили дівчатка
2) 15 – 10 = 5 (д.)
Відповідь: хлопчики посадили більше на 5 дерев.
3. Самостійна робота (с. 10, завдання 56)
– Розв’яжіть рівняння.
1 варіант
Х + 7 = 70
Х – 7 = 70
2 варіант
42 + х = 82
10 – х = 3
Перевірка виконаної роботи.
– Прокоментуйте розв’язання.
– Що називаємо рівнянням?
– Що означає розв’язати рівняння?
4. Задачі-жарти (с. 10, завдання 5)
Відповіді: 1) на 5 років; 2) 6 кг.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що цікавого дізналися на уроці?
– Що таке обернена задача?
– Як можна скласти таку задачу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 11, завдання 58; 59.