ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ
УРОК № 68
Тема. Групи слів за значенням. Омоніми
Мета: познайомити учнів із поділом слів на групи за значенням; дати поняття про омоніми; навчити школярів відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; прищеплювати любов до української мови.
Обладнання: підручник, тлумачні словники, текст для творчого завдання.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Творча робота.
(Учитель
1) Списати речення, підкресливши слова, вжиті в переносному значенні.
Була тиха літня ніч. Усе спало. І вітерець заснув під кущем верболозу. Та ось запалала ранкова зірниця. Прокинувся вітерець, вибіг із-за куща. Побіг берегом ставка. Збудив очеретинку. Зашелестіла очеретинка, загойдалася.
(В. Сухомлинський.)
2) Скласти п’ять речень, використовуючи слова в переносному значенні.
3) Скласти твір-мініатюру про природу (чотири-п’ять речень), використовуючи слова в переносному значенні.
3. Робота біля дошки.
Завдання: пояснити значення слів,
Свіжий, тихий, чистий.
(Наприклад: свіжий хліб, свіжа сорочка, свіжий вітер; тихий час, тиха розмова, тиха їзда, тихий дощ; чисте небо, чисті руки, чиста вода, чистий сніг тощо.)
4. Запитання до учнів.
– Які слова називаються багатозначними?
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в зошитах.
Завдання: прочитати вірш, записаний на дошці, виписати слова однакові за звучанням і написанням, усно пояснити їх значення. Як називаються ці слова?
Зухвалий потік
Навесні малий потік
Стрімголов униз потік.
– Ось пройду,- шумить,-
Між гір я,-
Затоплю усе міжгір’я.
Через поле і долину
До людських осель долину!..
Але тут усе розтало,
І зухвальця вмить не стало.
(В. Плахотников.)
2. Робота за підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 190.
3. Робота з тлумачними словниками.
Завдання: користуючись словником, навести приклади трьох слів-омонімів. Виписати словникові статті. Ввести ці слова у речення.
4. Робота за підручником.
Вправи 442, 443 (письмово).
5. Гра “Кмітливий”.
Завдання: відгадати загадки-запитання. Довести, що відповіді є словами-омонімами:
– Яку частину слова можна у землі знайти? (Корінь.)
– Яке крило ніколи не літає? (Крило в будівлі.)
– Яке місто літає? (Орел.)
– Яка мушка ніколи не літає? (Мушка рушниці.)
– З якого крана води не набереш? (Із підйомного.)
– Яким ключем не можна відімкнути замок? (Журавлиним.)
6. Робота за підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 191.
2) Вправа 440 (усно), 441 (письмово).
7. Диктант із коментуванням.
Завдання: підкреслити омоніми, пояснити їх значення.
Розплелася густа коса аж до пояса. (Т. Шевченко.)
Коси, коса, поки роса. (Народна творчість.)
Мені подобається ваша коса, на ній такий чудовий пляж.
І блідий місяць на ту пору із хмари де-де виглядав. (Т. Шевченко.)
Цілий місяць друзі не бачилися і були раді зустрічі.
За це його слід покарати.
У лісі ми побачили слід зайця.
8. Розподільний диктант.
Завдання: подані пари слів записати у такій послідовності:
Омографи – слова, однакові за написанням, але різні за вимовою (наголосом);
Омоформи – слова різних частин мови, які збігаються за звучанням та написанням лише в деяких граматичних формах;
Омофони – слова, однакові за вимовою, але різні за значенням і написанням.
(Спочатку різновиди неповних лексичних омонімів учитель пояснює за таблицею.)
Омоніми
Омографи | Омоформи | Омофони |
Атлас – атлас | Ніс (імен.) – ніс (дієсл.) | Греби [греиби] – [гриеби] |
Замок – замок | Поле (імен.) – поле (дієсл.) |
Уранці – у ранці; музика – музика; світило (у вічі) – світило (небесне); мати (ненька) – мати (автомобіль); став (прозорий) – став (біля парти); дорога – дорога; задачею – за дачею; обід – обід; наніс – на ніс; мене – мине.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Творча робота.
Вправа 445 (письмово).
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 53, вправа 447.