Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок № 121
Тема. Контрольна робота № 8 з теми “Повторення” (тестові завдання)
Мета:
– навчальна: перевірити знання учнів із виучуваних тем, уміння школярів виконувати тестові завдання, працювати самостійно;
– розвивальна: розвивати логічне мислення, навички самоконтролю, збагачувати словниковий запас;
– виховна: виховувати увагу до слова; пильність, наполегливість у навчанні.
Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення й стилістика.
Міжпредметні зв’язки:
Обладнання: роздавальні матеріали (тестові завдання).
Тип уроку: урок перевірки знань та навичок учнів.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої та відкритої форми. Проведення інструктажу щодо їх виконання.
Критерії оцінювання тестових завдань з теми: завдання 1-8 оцінюються максимально в 1 бал кожне, завдання 9 оцінюється максимально в 4 бали. Всього за виконані завдання максимально
III. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
І варіант
> Завдання 1-8 мають по три варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Правильно побудовано словосполучення в рядку:
А їхати по дорозі;
Б дякувати товаришеві;
В не звертати увагу;
Г робота по геометрії.
2. Лише тверді приголосні в усіх словах у рядку:
А дорога, доріжка, добро;
Б порожнина, кулак, попереду;
В підбадьорювати, молоко, сніжок;
Г йогурт, порада, допомога.
3. Слова з протилежним значенням називаємо:
А фразеологізмами;
Б синонімами;
В антонімами;
Г омонімами.
4. Літеру г замість пропусків слід писати в усіх словах у рядку:
А..удзик, ..речаний, з..уртувати;
Б..рунт, ..азда, ..анок;
В..речний, загартувати, ле..кий;
Г..едзь, ..лузувати, ..атунок.
5. До якої групи за значенням належать слова приятель, товариш, друг?
А Антоніми;
Б синоніми;
В омоніми;
Г діалектизми.
6. У якому реченні правильно розставлено розділові знаки при звертанні?
А Ластівочко сизокрила, звідкіля ти прилетіла? (А. Камінчук)
Б Прощай дівчинонько, серце коханеє, прощайте кучері, личко рум’яне (Народна пісня).
В Мир тобі, сива, Вкраїно, вірю твоєму прозрінню (О. Князенко).
Г Ой, вишенько-черешенько чом рясно не родиш? (Народна творчість).
7. М’який знак на місці пропусків уживаємо в усіх словах у рядку:
А українс..кий, нен..ці, гір..кий;
Б Гор..кий, Хар..ків, тр..ох;
В пал..чик, міл..ярд, чотир..ох;
Г тр..ох, мен..ший, уман..ський.
8. Не є словосполученнями всі сполуки слів у рядку:
А відповідальна робота, на іспиті, привітна людина;
Б щасливі дні, власне бажання, подих вечора;
В слухати промову, батько й мати, підмет і присудок.
Г будні і свята, за бажанням, вечір затихає.
9. Установіть відповідність між реченнями і ускладнювальними елементами в них.
1 Вставне слово
2 Звертання
3 Однорідні підмети
4 Однорідні обставини
А Спи, мій малесенький, пізній бо час(Леся Українка).
Б Пильно й ненастанно політь бур’ян(М. Рильський).
В Хліб і рушник – одвічні людські символи (Б. Скуратівський).
Г Я живу, і борюсь, і творю для людей (Б. Забаштанський).
Д Ви, звичайно, знаєте мою сестру (Ю. Збанацький).
II варіант
> Завдання 1-8 мають по три варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. У якому слові буква ю позначає два звуки [йу]?
А п’ю;
Б пюре;
В капелюх;
Г бюро.
2. У якому реченні правильно розставлено розділові знаки?
А Увесь двір, садок, хата: все було залите червоним світом…(І. Нечуй-Левицький)
Б І земля, і поля, і повітря – усе поснуло (М. Коцюбинський).
В Усе поволі зникає – море, скелі, земля (М. Коцюбинський).
Г Нам треба іншого бажать – живого слова, правди і просвіти (Л. Глібов).
3. Літеру з на місці пропуску треба писати в усіх словах у рядку:
А..питати, ро..чесати, бе..межний;
Б..хитрувати, ро..біжність, ро..слабитися;
В..чесати, ро..хитати, ро..межувати;
Г ро..пис, ..фотографувати, ..няти.
4. Однорідними членами ускладнено речення:
А Як парость виноградної лози, плекайте мову (М. Рильський).
Б Над широкими сіножатями, над зеленими ярами встав легесенький туман (І. Нечуй-Левицький).
В Життя людське коротке, а світ такий чарівний (Б. Козаченко).
Г Праця чоловіка годує, а лінь марнує (Народне прислів’я).
5. Наголошеним є другий склад у всіх словах у рядку:
А дочка, подруга, вимова;
Б новий, спина, виразно;
В завдання, попереду, предмет;
Г кропива, олень, приятель.
6. Укажіть рядок слів, в усіх словах якого замість пропусків слід поставити літеру і:
А кол..брі, пр..звище, пр..рва;
Б пр..їзд, в..сокий, пр..звисько;
В к..лимовий, пюп..тр, пр..гарний;
Г пр..довгий, пр..красний, аж..отаж.
7. Непоширеним є речення:
А Сьогодні відбудуться збори.
Б Уже надходить весна.
В Хлопці накивали п’ятами.
Г Тут спокійно.
8. Лише двоскладові слова наведено в рядку:
А радість, гудзик, пенал;
Б олія, кінь, з’їзд;
В район, багато, пошук;
Г курйоз, трьох, око.
9. Установіть відповідність між реченням та ускладнювальним елементом у ньому.
1 Звертання
2 Однорідні присудки
3 Однорідні обставини
4 Вставне слово
А Стрімка гірська річка рветься, шукає собі русла, потужним струменем падає з висоти (За В. Мірошниченком).
Б Ой, не шуми журливо, темний гаю мій(Олександр Олесь).
В Ви десь, мабуть, не з наших сіл (П. Тичина).
Г Мандрували гайдамаки лісами, ярами (Т. Шевченко).
Д Мав він вдачу теплу й щиру (Б. Симоненко).
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
Оцінювання контрольного тесту
Тип завдання | Завдання закритої форми | ||||||||
З вибором однієї правильної відповіді | На встановлення відповідності | ||||||||
Номер завдання | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Варіант 1 | Б | Б | В | Б | Б | А | В | Г | 1-Д, 2-А, 3-В, 4-Б |
Варіант 2 | А | Б | В | Б | В | А | В | А | 1-Б, 2-А, 3-Г, 4-В |
Кількість балів | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |
Рефлексія
> Які завдання були складними? Чому? З якими завданнями впоралися легко?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Індивідуальне завдання з повторення вивченого матеріалу.