Урок 3. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ І СПІЛКУВАННЯ
Мета: формувати в учнів уявлення про культуру мовлення і спілкування; ознайомити з основними характеристиками культурного мовлення; вчити дотримувати правил спілкування в усному мовленні; розвивати вміння правильно висловлювати свою думку у зв’язному мовленні; виховувати культуру спілкування.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 10)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми поміркуємо разом, що ми розуміємо
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з порадами. Вправа 11 (с. 8)
– Учні ознайомлюються зі змістом порад.
– Поясніть, як ви їх розумієте.
– Прочитайте виділені слова. Назвіть звуки і букви у виділених словах.
– Поділіть виділені слова на склади для переносу.
2. Розвиток мовлення. Вправа 12 (с. 9)
Учні роздивляються фотоілюстрації на с. 9 підручника і спираючись на власний досвід розповідають, як слід поводитись у громадських місцях під час спілкування з іншими людьми:
1-ша група
2-га група – у кінотеатрі;
3- тя група – у музеї;
4- та група – у крамниці.
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 9)
– Що називають культурою мовлення?
– Як досягти високої культури мовлення?
Пам’ятайте: слова – це ніби одяг твоїх думок. Щоб гарно говорити, необхідно знати мову, якою спілкуєшся з іншими. Краще говорить і пише той, хто багато читає і вміє уважно слухати.
4. Вибіркове списування. Вправа 14 (с.9)
Учні виразно читають висловлювання.
– Спишіть одне висловлювання за вибором. Поясніть його зміст.
– Виконайте звуко-буквений аналіз виділених слів: рідної, правильність.
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над текстом. Вправа 15 (с. 9-10)
Ознайомлення з текстом вправи
– Яка тема цього тексту? Яка головна думка?
– Як ви розумієте зміст останнього речення? Яка його головна думка?
– Які синоніми можна дібрати до слів гарно; збагачувати?
Гарно, красиво, чарівно, правильно, казково.
Збагачувати, поповнювати, поновлювати, поширювати.
2. “Поговоримо відверто!”. Вправа 16 (с. 10)
Учні працюють у парах. Один учень ставить запитання, інший намагається відповісти.
3. Гра “Розсипанка”
– Об’єднайтесь у групи за назвами кольорів веселки.
– Складіть основні правила культури спілкування. .
– Під час не розмови їж і під їжі час не розмовляй.
– ввічливості слова Вживай.
– не жестикулюй розмови Під час і руки тримай не кишенях в.
– до вимоги Пам’ятай про мовлення.
– дивлячись в співрозмовнику очі, відповідай Запитуй і.
– за тебе людей звертайся на “Ви”, незнайомих і старших До всіх.
– помилку Помітивши мовленні у товариша, виправити її не соромся.
4. Складання сенкана
1. Іменник
2. Прикметники
3. Дієслова
4. Влучні вирази
5. Речення
6. Текст
1. Мова.
2. Українська, співуча, барвиста, рідна, милозвучна, калинова, солов’їна, колискова, багата, барвінкова, чиста.
3. Ллється, мовиться, розвивається, поповнюється, збагачується.
4. Дзеркало душі, багата скарбниця, схованка людського духу, чарівна пісня, диво калинове, рідна і тепла, як батьківська хата.
5. Мова потрібна людині для спілкування.
6. Мова — найважливіший засіб обміну думками між людьми, пізнання світу і передачі досвіду між поколіннями. Без мови людина не може існувати. Щоб гарно говорити, необхідно знати мову, якою спілкуєшся. Краще говорить і пише той, хто багато читає, вміє уважно слухати.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чому мову називають безсмертним скарбом народу?
– Що таке культура мовлення і культура спілкування?
– Як берегти і примножувати багатства рідної мови?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 17, с. 10.