АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 62. НАЗВИ ЧИСЕЛ ПРИ ДІЛЕННІ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ЗАСТОСУВАННЯ ТАБЛИЦІ ДІЛЕННЯ НА 2. САМОСТІЙНА РОБОТА
Мета: ознайомити учнів з назвами компонентів і результату дії ділення; розвивати обчислювальні навички, вміння розв’язувати прості і складені задачі на ділення, логічне і творче мислення; виховувати самостійність, навички самоконтролю.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 78, завдання 488; 489)
Завдання
– Скільки суконь пошили? (Задача ділення на вміщення.)
Завдання 489
– Прочитайте вирази, у яких остання дія – додавання; віднімання.
2. Гра “Мовчанка” (див. додаток на с. 140)
3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Розгадайте правило, за яким записані ряди чисел, і продовжіть кожний ряд.
2; 4; 6; 8; 10; …
3; 6; 9; 12; …
4; 8; 12; 16; 20; …
– А тепер згадайте, як називаються компоненти і результат дії множення.
Запис на дошці:
8 – 2 = 16
– Складіть по цьому прикладу на множення приклади на ділення.
Запис на дошці:
16 : 2 = 8 16 : 8 = 2
III. ПОВІДОМЛЕННЯ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як називаються числа при діленні.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 78-79)
Завдання 490. Колективне опрацювання матеріалу
– Запам’ятайте назви чисел при діленні.
– Число, яке ділять (6), називається діленим; число, на яке ділять (2), називається дільник; результат ділення (3) називається частка.
– Як називається число, яке ділимо?
– Як називається число, на яке ділимо?
– Як називається результат дії ділення?
– Як називається сам вираз?
Завдання 491
Учні “ланцюжком” читають рівності.
Завдання 492
Учні за малюнком складають усно задачу і розв’язують її. Складають обернені задачі.
Завдання 493. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі. Після цього працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою.
Завдання 494
Прочитавши задачу, учні аналізують її. З’ясовують, що дізнатися, скільки всього грошей в Олі, поки неможливо. Для початку треба дізнатися, скільки грошей становлять 6 купюр по 2 грн.
Завдання 495. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.
Завдання 496*
1) 29 + 29 = 58 (д.) – всього пішло до цирку;
2) 58 – 32 = 26 (д.) – дівчаток пішло до цирку.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
1 варіант
1. Задача.
Хазяйка купила 2 пакети картоплі, по 4 кг в кожному, і 5 кг моркви. Скільки кілограмів овочів купила хазяйка?
2. Обчислити.
3. Порівняти.
2 варіант
1. Задача.
Михайлик помістив в альбом подаровані йому марки. На двох сторінках розмістилося по 7 марок, а на третій – 5. Скільки марок подарували Михайлику?
2. Обчислити.
3. Порівняти.
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв’язування логічної задачі
У мотку 12 м тасьми. Кожної хвилини від нього відрізують 2 м. За скільки хвилин розріжуть увесь моток? (5 хв.)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчалися на уроці?
– Чи вдалося впоратися з усіма завданнями?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 79, завдання 497; 498.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 62
Гра “Мовчанка”
– Називайте тільки відповіді.
На дошці: