Мета: ознайомити учнів з назвами компонентів і результату дії ділення; вчити розв’язувати задачі на зменшення числа у кілька разів; розвивати навички усної лічби, логічне і творче мислення; виховувати акуратність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 102, завдання 591; 592)
Завдання 591
– Прочитайте вирази, у яких остання дія додавання; віднімання.
Завдання 592
– Скільки всього літрів соку продали у магазині?
2. Усна лічба
1) Гра “Мовчанка”.
–
2) Обчисліть.
3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Розгадайте закономірність, за якою записані ряди чисел, і продовжіть кожен ряд.
2; 4; 6; 8; 10;…
3; 6; 9; 12;…
4; 8; 12; 16; 20;…
– А тепер згадайте, як називаються компоненти і результат дії множення.
Запис на дошці:
8 • 2 = 16
– Складіть по цьому прикладу на множення приклади на ділення.
Запис на дошці:
16 : 2 = 8
16 : 8 = 2
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як називаються числа
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 103-104)
Завдання 593. Колективне опрацювання матеріалу Учні читають вирази й усно знаходять їх значення.
– На що вказує перший множник? а другий?
– Запам’ятайте назви чисел при діленні.
– Число, яке ділять (16), називається ділене; число, на яке ділять (2), називається дільник; результат ділення (8) називається частка.
– Як називається число, яке ділимо?
– Як називається число, на яке ділимо?
– Як називається результат дії ділення?
– Як називається сам вираз?
– Цю рівність можна прочитати так:
– 16 поділити на 2, буде 8.
– Частка чисел 16 і 2 дорівнює 8.
– Ділене 16, дільник 2, частка 8.
Завдання 594
Учні “ланцюжком” читають рівності по-різному.
Завдання 595
Учні за малюнком складають усно задачу і розв’язують її.
Висновок: щоб зменшити число на кілька одиниць, потрібно відняти цю кількість одиниць.
Завдання 596
Учні складають задачу і читають хід міркування.
Висновок: щоб зменшити число у кілька разів, потрібно поділити це число на кількість разів.
Завдання 597. Колективне розв’язання задачі
Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею
В Олі 6 купюр по 2 грн і ще 20 грн. Скільки грошей в Олі?
Прочитавши задачу, учні аналізують її. З’ясовують, що дізнатися, скільки грошей в Олі, поки неможливо. Для початку треба дізнатися, скільки грошей становлять 6 купюр по 2 грн.
2. Самостійна робота
1 варіант
2 варіант
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
У мотку 12 м тасьми. Кожну хвилину від нього відрізають 2 м. За скільки хвилин розріжуть увесь моток? (5 хв)
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 104, завдання 598; 599.