Мета: вчити учнів правильно вимовляти звук [дз], позначати його двома буквами, поєднувати безвідривно букви д і з; розвивати мовлення, навички письма рядкових і великих букв, уміння користуватися трьома видами з’єднань букв у словах; виховувати охайність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Повторення правил сидіння за партою під час письма.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за малюнком зошита (с. 46)
– Кого ви бачите на малюнку?
– Що робить хлопчик? (Грає на дзвіночках,
– Що в руках у дівчинки? (У дівчинки дзвоник звичайний і дзвоник – квітка.)
– Про які дзвіночки йдеться у вірші?
Хто з вас, діти, нас не знає?
Ми у лісі проживаєм,
Дзвоном сонце зустрічаєм,
Маєм гарні сині очки,
Називаємось… (дзвіночки).
– Одним словом можуть називатися різні предмети (ручка дитини; ручка, якою пишемо; дверна ручка; перо у птаха; перо в авторучці).
2. Гра “Слова у слові заховались”
– Відшукайте у слові дзвіночок нові слова. Запишіть їх.
Віночок, дзвін, ніч, дзвінок, кіно, дзвінко,
Робота над вимовою звука [дз]
– У яких словах чується звук [дз]?
Спостереження за положенням язика, губ, зубів під час вимови звука [дз].
– На письмі звук [дз] позначається двома буквами – д, з.
На дошці учитель виставляє підряд друковані й писані букви д, з. Діти пригадують їх структуру, “наводять” у повітрі.
3. Письмо буквосполучення дз
– Як поєднуються малі букви д і з? (Безвідривно)
– Під час письма буквосполучення Дз з великої букви поєднання виходить з основи великої букви Д.
4. Письмо буквосполучень і слів
У буквосполученнях дзе, дзь і словах учні безвідривно поєднують букви, контролюють однаковий нахил букв.
Фізкультхвилинка
5. Письмо речення
Діти читають речення хором.
– Який дзвінок у школі?
Учні наводять речення по пунктирах і пишуть його під диктування вчителя. Таким чином виробляється темп письма. Рукописне речення учні списують по слову.
6. Малюнковий диктант. Робота в парах
– Які предмети намальовані? (Дзига, гудзик)
– Запишіть самостійно їхні назви.
7. Списування з Букваря (с. 136)
– Спишіть слова в стовпчиках.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Яке буквосполучення навчилися писати на уроці?
– Який звук воно позначає?
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
Гра “Додай словечко”
ЙДЕ ЦАПОК
Йде цапок – зійди з дороги,
Бо у цапа гострі… (вуса, Роги, борода).
ЩУКА-ЗЛЮКА
Тремтить від гніву щука вся:
Спіймать не може… (свого хвоста, кита, Карася).
КУХОВАР
Я для тата і для мами
Наварю борщу з… (варенням, Грибами, лимоном).
НАЙКРАЩА ПТИЦЯ
Найкраща птиця для кота і пса
Усім відома добре – … (жар-птиця, метелик, Ковбаса).
НА ПРОГУЛЯНКУ
У неділю на Хрещатик
Квочка вивела… (голубів, Курчаток, овець).
ДАЛА МЕДУ
Я по мед до вулика пішла,
Там мене ужалила… (сорока, Бджола, корова).
ЛІСОВЕ ТАКСІ
По дорозі жук повзе,
На спині листок… (фарбує, малює, Везе).
ЇЖАЧОК
Ходить лісом їжачок,
В нього шубка з… (ниток, дроту, Голочок).
ЩО ЇЙ СНИТЬСЯ?
Вночі їй завжди півник сниться,
Вона не курка, а… (гуска, ворона, Лисиця).
ХТО ТАКА?
Великі очі й голова –
Не Колобок це, а… (слон, Сова, коза).
РИБАЛКА
Ярослав на камінь сів,
Ловить в річці… (щук, Карасів, мух).
ЯКА ПОРА?
Ну й дивина! Не знає Віта й досі,
Яка пора іде за літом?… (Четвер, зима, осінь)
МАМИНА НАУКА
Свиня навчала діточок:
– Вмивайте вранці… (хвостик, лапки, П’ятачок).
А ЯК У НИХ?
Є ім’я у мене і в сестрички,
А щеня і котик мають… (рибу, Клички, назву).
І. Січовик