ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10
Урок 57. ПРАВИЛО ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ДОДАНКА. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ДОДАНКА.
ЗАЛЕЖНІСТЬ СУМИ ВІД ЗМІНИ ОДНОГО ДОДАНКА
Мета: ознайомити учнів з правилом знаходження невідомого доданка; вчити розв’язувати задачі на знаходження невідомого доданка; з’ясувати залежність суми від зміни одного доданка; розвивати математичне мовлення; виховувати культуру письма, інтерес до навчання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ
1. Гра “Мовчанка”
2. Робота з числовим віялом
– Покажіть “сусідів” числа 8.
– Яке наступне числа 3.
– Попереднє до числа 6.
– Яке число на 2 більше від 4.
– Скільки буде 7 плюс 2?
– Яке число менше 9 чи 8?
– Яке число більше 6 чи 7?
– Покажіть число 6.
– Від 10 відняти 8.
– У білочки 4 грибочки, а в їжака на 3 більше. Скільки грибочків у їжака?
– У Катрусі 8 яблук, а в Петрика на 3 менше. Скільки яблук у Петрика?
– У першому акваріумі 7 рибок, а в другому – 3. Скільки рибок в обох акваріумах?
3.
4 + 1 = 5
2 + 2 = 4
6 – 1 = 4
8 – 3 = 4
5 + 3 = 9
7 – 2 = 5
9 – 2 = 6
8 + 2 = 9
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 64)
– Пригадайте, як називають числа при додаванні.
– Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.
– Складіть вирази, як знайти перший доданок; другий доданок.
Завдання 1
– Розгляньте малюнок. Скільки всього зайців? Як ви дізналися? Скільки зайців на санчатах? Скільки зайців у кучугурі снігу? Складіть і розв’яжіть задачу за малюнком.
Скористайтеся рівностями:
Завдання 2
– Розв’яжіть задачу за коротким записом.
– Скільки всього м’ячів? Скільки великих м’ячів? Яке запитання задачі?
– Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 3
– Розгляньте першу таблицю. Що записано у першому рядку? у другому? у третьому?
– Який доданок незмінний? Який доданок змінюється? Як він змінюється? (Збільшується) Що відбувається з сумою?
– Розгляньте другу таблицю. Що записано у першому рядку? у другому? у третьому?
– Який доданок незмінний? Який доданок змінюється? Як він змінюється? (Збільшується) Що відбувається з сумою?
– Як же змінюється сума від зміни одного доданка при сталому другому? Зробіть висновки.
Завдання 4
– Порівняйте, не обчислюючи.
– Які доданки однакові? Порівняйте другі доданки.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за числовим променем
Складання прикладів на додавання і віднімання числа 3.
2. Робота над задачею
Для дитячого садка придбали 3 машинки і 2 ляльки. Скільки всього іграшок придбали для дитячого садка?
– Повторіть умову задачі (за запитаннями вчителя).
– Як дізнатися, скільки всього іграшок придбали для дитячого садка?
– Чому виконали дію додавання?
– Назвіть відповідь задачі.
– Як треба ставитись до іграшок?
3. Творча робота над задачею
– Змініть умову задачі так, щоб її можна було розв’язати дією віднімання.
4. Самостійна робота
5. Цікава задача
У батька 6 синів. Кожний син має сестру. Скільки дітей у батька? (7)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Повторення таблиць додавання і віднімання числа 3 напам’ять “ланцюжком”.