Урок 39. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ У МНОЖИНІ
Мета: ознайомити учнів з відмінюванням іменників у множині; вдосконалювати вміння і навички правопису відмінкових закінчень іменників; розвивати мовне чуття; виховувати любов до рідної землі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 140, с. 73)
– Прочитайте побудовані прислів’я. Поясніть їх зміст.
– Поясніть правопис іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини.
2. Самостійна
1 варіант
1. Визначте групу іменників, що правильно вжиті в давальному відмінку однини.
А) Директорем, другом, князем.
Б) Дитектореві, другу, князеві.
В) Директорові, другові, князеві.
2. Поставте іменники у давальному та місцевому відмінках однини. Виділіть закінчення.
Кінь – …….
Вчитель – …, …
Будинок – …….
Гай – …….
Андрій Іванович – …, …
2 варіант
1. Визначте групу іменників, що правильно вжиті в місцевому відмінку однини.
А) Хлопцем, каменем, батьком.
Б) На хлопцеві, на каменю, на батьку.
В) На хлопцеві,
2. Поставте іменники у давальному та місцевому відмінках однини. Виділіть закінчення.
Їжак-…….
Школяр – …….
Край – …, …
День-…….
Дядько Петро-…….
3. Каліграфічна хвилинка
– Запишіть каліграфічно.
Тонна, грам, кілометр, кілограм, центнер.
– Назвіть “зайве” слово.
– Поясніть, чому ви так вважаєте? (Кілометр – це міра довжини, а решта слів належать до мір маси.)
4. Гра “Я – тобі, ти – мені”
Учитель називає іменники в однині, а учні ставлять їх у множину. Автомобіль, черговий, сіль, школа, квітка, молоко, річка, читання.
– Що ви помітили? (Є іменники, які вживаються тільки в однині.) Учитель називає іменники у множині, а учні ставлять їх в однину.
Гори, ворота, міста, села, штани, дрова, океани, хлопці, гроші.
– Що ви помітили? (Є іменники, які вживаються тільки в множині.)
– Чи змінюються за відмінками іменники у множині?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми про це дізнаємося, будемо вчитися відмінювати іменники в множині, правильно писати закінчення іменників у множині.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективне виконання вправи 141 (с. 73)
Виразне читання вірша В. Сосюри, добирання до нього заголовка
– Які іменники вжиті в однині, а які у множині?
– Поставте іменники, ужиті в однині у форму множини.
2. Спостереження над мовним матеріалом. Вправа 142 (с. 73-74)
Ознайомлення з таблицями відмінювання іменників у множині
– За якою ознакою здійснено розподіл іменників?
– Які закінчення мають іменники у множині?
– У яких відмінках іменники у множині мають однакові закінчення? (Іменники, що означають назви неістот, у називному і знахідному відмінках; іменники, що означають назви істот, у родовому і знахідному відмінках)
– Як же розрізняти відмінок таких іменників у множині?
3. Робота над текстом вправи 143 (с. 75)
– Читання тексту учнями, добирання до нього заголовка.
– Списування тексту з граматичним завданням.
– Читання перебудованого тексту.
– Визначення відмінків виділених іменників у формі множини.
– Визначення головних членів кожного речення.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Усне виконання вправи 144 (с. 75)
– Визначення особливостей форм іменників у родовому відмінку множини.
– Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 75).
– Які закінчення можуть мати іменники у родовому відмінку множини?
2. Розвиток зв’язного мовлення
Розповіді дітей про птахів і звірів, яких вони бачили у зоопарку.
3. Самостійна робота. Вправа 145 (с. 76)
– Читання перебудованого тексту вправи.
– Визначення відмінків виділених слів.
4. Словникова скарбничка
– Прочитайте слово, записане у рамці на с. 76 підручника.
– Розкодуйте слова і запишіть речення.
Козаки у боях за незалежність українських земель використовували урш – ниіц, ивгнітвки, лішаб, ипсси. (Рушниці, гвинтівки, шаблі, списи)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вчилися робити на уроці?
– Для чого нам потрібно знати як пишуться іменники у множині?
– Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 146 (1, 2), с. 76.