Тема: Префікс. Словотворча роль префіксів
Мета: поглибити знання учнів про префікс як значущу частину слів; провести спостереження за словотворчою роллю префіксів у словах; розвивати мовлення; виховувати інтерес до читання.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 74,
– Прочитайте власну записку.
2. Каліграфічна хвилинка
У у У у Ус ум уг лу бу
Україна українська учитель
Усі добрі люди – одна сім’я.
– Визначте наголос у словах; запишіть звукову модель слова сім’я.
3. Словникова робота
Гра “Спробуй повтори!”
Перший учень називає словникове слово. Другий учень повторює це слово й додає своє. Третій учень повторює вже два слова й додає своє. Повторити “ланцюжок” слів стає дедалі складніше, оскільки він весь час подовжується.
Наприклад:
1-й учень. Батьківщина.
2-й учень. Батьківщина, ведмідь.
1-й учень.
2-й учень. Батьківщина, ведмідь, вересень, вулиця і т. ін.
4. Вправа “Мозковий штурм”
– З чого складається наше мовлення? (З речень)
– З чого складається речення? (Зі слів)
– З чого складається слово? (З основи і закінчення)
– Як виділити закінчення в слові? (Змінити його запитаннями.)
– Якщо змінюєш ти слово, то незмінна там… (основа).
– З чого складається основа?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про префікс та його словотворчу роль.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем (с. 76, впр. 173)
– Прочитайте виразно вірш. Про кого в ньому розповідається?
– Прочитайте виділені слова. Спишіть їх. Позначте корінь.
– Запишіть через риску слова, від яких вони утворилися за допомогою префіксів за зразком. Прочитайте префікс у кожному слові.
Запам’ятайте! Частина слова, що стоїть перед коренем, називається префіксом. За допомогою префіксів утворюються нові слова. Цікаво знати! В українській мові існує понад сто префіксів. А є мови, наприклад китайська, де суфіксів і префіксів немає. |
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Утворення словосполучень (с. 76, впр. 174)
– Прочитайте слова. Від якого слова утворились ці слова?
– Яка частина надала словам різного значення?
– Утворіть словосполучення. Прочитайте префікс у кожному слові. Позначте префікси. Поміркуйте, як вони змінюють зміст словосполучень.
2. Робота над текстом. Розвиток мовлення (с. 76-77, впр. 175)
– Прочитайте виразно текст, уставляючи пропущені букви.
– Із якого твору це уривок? Хто автор цього твору?
– Розгляньте малюнок. Назвіть головних героїв.
Робота в парах. Переказ тексту
– Поясніть написання пропущених букв.
– Спишіть текст, уставляючи пропущені букви. У підкреслених словах визначте префікс. Запишіть до виділених слів слова, від яких вони утворилися за допомогою префіксів.
3. Колективна робота
Ну-мо, префікси візьміть,
Слова нові утворіть.
На-, при-, за-, під-, до-, ви-, від-, з-.
Пливе, будує, сіє, вчить, лікує, веде, везе, віє.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Яку частину основи слова ми вивчали сьогодні на уроці?
– Що називається префіксом?
– Для чого служить префікс?
– Що потрібно зробити, щоб виділити у слові префікс?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 77, впр. 176. Утворіть нові слова від слів купити, їхати, лити, гнати за допомогою префіксів: до-, за-, при-, з (зі)-, пере-, ви-. Запишіть.