Урок 50
Тема. Прикметники – синоніми й антоніми. Пряме й переносне значення прикметників
Мета: поглибити знання учнів про синоніми й антоніми на прикладі розгляду прикметників, розвивати вміння добирати та використовувати прикметники – синоніми та антоніми у мовленні, вживати прикметники в переносному значенні, тренуватися давати повну й вичерпну відповідь на питання; виховувати бажання працювати на користь суспільства.
Обладнання: картки індивідуального опитування, словник синонімів та антонімів, індивідуальні
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 193 (3)
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Прочитай вірш. Випиши сполучення іменників з прикметниками, в дужках зазнач рід прикметників.
Що таке Батьківщина?
За віконцем калина,
Тиха казка матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця,
Серед лугу лелека
І діброва далека.
(П. Бондарчук)
Картка 2
Прочитай вірш. Випиши сполучення іменників з прикметниками, у дужках зазнач число прикметників.
ВЕСНЯНІ КВІТИ
Весна-чарівниця,
Наказ свій послала, щоб краса вставала.
І проліски, і травка, й земна муравка,
І кульбаба рясна, і фіалочка ясна.
Всі квіточки весняні, веселі, кохані
З-під листя виходять, голівки підводять
Од снігу зимового до сонця ясного.
Ті квіти дрібнесенькі, мов діти малесенькі,
Розбіглись у гаю, я їх позбираю.
В пучечок до купки – для мами-голубки!
(О. Пчілка)
Картка 3
Прочитай текст. Випиши з нього іменники з прикметниками, у дужках зазнач число, а в однині – і рід.
Цікаві зразки народної вишивки зібрала Олена Пчілка, українська письменниця. Вишивали за волинськими узорами діти О. Пчілки – Леся Українка та Ольга Кривнюк. Вишивка Полісся зберегла давні узори і народні назви: хміль, лагідний хміль, лапатий хміль, дубові листочки, маленькі яблучка, кучерявий барвінок.
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Розповіді дітей про прикметник
2. Робота із словниковими словами
Фанера Фартух
– Чим схожі ці слова? Чим відрізняються?
– Доберіть до кожного з них декілька прикметників, які їх характеризують.
– Давайте пограємо у гру “Назви навпаки”. Доберіть антоніми до прикметників, які ви дібрали, а ми вгадаємо, які прикметники ви дібрали.
– А що таке антоніми?
– А як називаються слова, близькі за значенням? Наведіть приклади.
– Як ви думаєте, чому я вибрала саме ці два іменники?
– Що необхідно запам’ятати у цих словах? Запишіть їх у свій словничок.
III. Оголошення теми й мети уроку
– Сьогодні будемо вчитися добирати та використовувати у мові прикметники – синоніми й антоніми. Також поговоримо про пряме й переносне значення прикметників.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Диференційоване завдання
Сильні учні – вправа 194; учні з недостатньою підготовкою – вправа 195.
– У разі виникнення ускладнень користуйтесь словниками синонімів та антонімів.
Перевірка – індивідуальне опитування.
Завдання 185 (2) опрацювати усно колективно.
2. Творче завдання (за вправою 197)
– Назвіть словосполучення, у яких прикметник гострий вжите в прямому значенні.
– Поясніть вживання цього прикметника в інших словосполученнях.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Вибірковий диктант
– Виберіть і запишіть синоніми до слова малий.
Веселий, зелений, крихітний, черговий, високий, дрібний, холодний, шкільний, мізерний, невеликий.
– Прочитайте записані синоніми.
– Чому ви вважаєте їх синонімами?
– Чи можна вважати слово високий антонімом? Чому?
– Доберіть антоніми до слів малий та високий.
– Що ви можете розповісти про роль синонімів у мовленні?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
3. Робота в парах (за матеріалом вправи 196)
VI. Підсумок уроку
– Поясніть словосполучення шляхом добору синонімів:
Гарячий привіт – …
Залізна воля – …
Кам’яне серце – …
– У якому значенні вжиті прикметники?
– Доберіть антоніми до прикметників.
– Яка роль синонімів і антонімів у мові?
VII. Домашнє завдання
Вправа 198, повторити словникові слові.