Мета:
- навчальна: поглибити знання учнів про рід іменників; дати поняття про іменники спільного роду; удосконалювати вміння визначати рід іменників; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; розвивати навички самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання; виховна: виховувати відповідальність і цілеспрямованість.
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, біологія, українознавство.
Тип уроку: урок вивчення нового
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання Комунікативний практикум
> Визначте правильні формулювання. Якщо є неправильні, виправте:
- Іменник – це частина мови, яка має значення дії предмета. Іменники є власні й загальні. Іменники поділяються на істоти і неістоти. Власні іменники пишуться з великої букви. До власних іменників належать тільки імена та прізвища людей. Більшість іменників мають форму однини і множини. Іменники в реченні
Словниковий диктант
> Запишіть слова, поясніть орфограми.
Свято Різдва, Чорне море, озеро Байкал, Карпатські гори, День знань, День Незалежності України, ректор Харківського національного університету внутрішніх справ Олександр МарковичБандурка, сузір’я Лебедя, Будинок науки, Верховна Рада України.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота з підручником
> Прочитайте матеріал підручника, дайте відповіді на запитання.
- Які частини мови мають граматичну категорію роду? Як визначають рід іменників? Коли неможливо визначити рід іменників? Які іменники належать до спільного роду? До якого роду належать іменники, що означають професії?
Робота з таблицею
Іменники чоловічого роду |
Іменники жіночого роду |
Іменники середнього роду |
Іменники спільного роду |
Колективна робота
> Запишіть іменники. Визначте рід кожного. З’ясуйте лексичне значення слів.
Дріб, накип, насип, пил, нежить, поли, рояль, рукопис, біль, Сибір, собака, степ, толь, тюль, шампунь, вуаль, зала, путь, розкіш.
> Порівняйте рід цих іменників у російській та українській мовах.
Вибіркова робота
> Випишіть іменники, які не мають роду. Поясніть, чому.
Невістка, окуляри, сани, холод, жаль, ковзани, лижі, син, дочка, піч, річ, канікули, мандри, іменини, вільха, осика, шахи, Лубни, Чернівці, тропіки.
ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Творча робота. Стань творцем!
> Складіть речення з використанням іменників спільного роду.
1, 3 групи – молодчина, добряга, сердега, розумниця.
2, 4 групи – задавака, гуляка, задирака, роззява.
Ігрова хвилинка
> Визначте рід іменників. Якщо чоловічий – підніміть ліву руку, жіночий – праву, середній – обидві руки, спільний – встаньте.
Заєць, директор, земля, ніч, вікно, потвора, оборонець, метелик, сорока, суддя, батько, майстриня, море, білка, вівця, сонце, плакса, учитель, сирота, двері, Карпати.
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ І УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Тести
Скільки іменників у наведеному реченні Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема?
А Один;
Б два;
В три.
Укажіть назви істот:
А кущ, втікач, жаба;
Б дерево, книга, прищ;
В людина, нападник, неук.
З великої букви пишемо:
А іменники – загальні назви;
Б іменники – власні назви;
В іменники – назви істот.
У якому рядку допущена помилка?
А Гори Карпати, шоколад “Корона”;
Б Леся Українка, журнал Пізнайко;
В казка “Котигорошко”, ріка Дніпро.
Укажіть іменник середнього роду:
А фламінго;
Б піаніно;
В шимпанзе.
Укажіть іменник спільного роду:
А замазура;
Б плавчиха;
В кравчиня.
У якому рядку всі іменники незмінювані?
А Місто, Сочі, коридор;
Б пілот, пюре, море;
В журі, шосе, кафе.
Укажіть власну назву:
А Дніпро;
Б печаль;
В день.
Знайдіть рядок з іменниками спільного роду:
А груша, лівша;
Б ледащо, невдаха;
В нероба, дівча.
Іменники спільного роду називають:
А малят безвідносно до їхньої статі (немовля, оленя);
Б осіб як чоловічої, так і жіночої статі (сирота, плакса);
В осіб жіночої статі за професією (професор, токар)
Укажіть, у якому рядку всі слова є іменниками:
А звертання, синява, сміливість, радість, читання.
Б дія, молодий, природа, життя, рухатися.
В змагання, дорога, дорогий, відділ, відділяти.
У якому рядку іменники тільки жіночого роду?
А Соло, рагу, шасі, депо;
Б канікули, Суми, Чернівці, стіл;
В куниця, сорока, гусінь.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
> Складіть монологічне висловлювання за запропонованим початком з теми “Іменник”: я добре знаю…
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
> Виконайте вправу з підручника.
> Тестові завдання (4-5) з вивченої теми.